На 19 октомври православна България се прекланя пред светлата памет на най-българския от всички български светци и патрон на народните будители. Преподобният отец Иван Рилски, пустиножител и чудотворец е тачен не само от нашия народ, но и от православните църкви на славянските народи, а така също и от Константинополската, Еладската и други църкви. Той се е родил и живял през смутното време в края на Първото българско царство. Още от съвсем млад Свети Иван решил да се отдаде изцяло в служба и молитви към Бога като се отрече от всякакъв светски живот и се оттеглил сред необятните рилски гори. С течение на времето при него се събрали много последователи и послушници. С тях Св. Иван основал Рилската Света обител, която през вековете и особено през тежките години на робството е била твърдина и хранилище на българската писменост и национално самосъзнание.
Обърнати с лице към историята на древна България, ние днес виждаме по всички краища на нашата родина множество манастири, изградени по негов почин и по негово благословение! Какво мисли за покровителя на народа ни един млад човек? Светослав Цеков е четвъртокурсник в Софийската духовна семинария, носеща името на светеца.
„Това безспорно е на-известният български светец по нашите земи – казва Светослав Цеков. – Има силно религиозно влечение от дете. До 25-годишната си възраст е бил пастирче, но мечтата му винаги е била да води монашески живот, да бъде отшелник. По времето на княз Борис са строени много църкви и манастири, които стават средища на християнството и книжовни центрове. Тогава Св. Иван постъпва в манастира Св. Димитрий под връх Руен в Осоговската планина, близо до родното му село Скрино, където се обучава и се усъвършенства в религиозно отношение и приема монашеството, след което се усамотява, за да прекарва времето си в пост и молитва. Славата му се разраства бързо, тъй като благодарение на него стават много чудеса.”
При Свети Иван започнали да идват все повече ученици и последователи и тогава в Рилските гори той сформира Светата Рилска обител, която съществува и до днес. Благодарение на неговите молитви този манастир укрепва и се разраства. Как в днешни дни звучат мислите на Св.Иван през погледа и съзнанието на един млад човек, избрал духовното поприще?
„Неговият завет повелява водене на праведен християнски живот и стремеж към добродетели – казва Светослав Цеков. – Затова го наричат „преподобен”, което означава, че се е уподобил повече на Бог, отколкото на обикновен човек. В момента малко хора водят такъв добродетелен живот. Почти ги няма.”
Станахме ли днес по-вярващи или ходенето на църква е модерно?
„Това е много спорен и дискусионен въпрос – отбелязва Светослав Цеков. – Всеки го разбира по собствен начин. Лично аз смятам, че ходенето на църква не трябва да става по задължение или защото е модерно.То трябва да се изпитва, да идва отвътре и да бъде като обичай, като нрав, като характер. Според едно от апостолските правила, ако на три празника не отидеш на Богослужение, ще бъдеш отлъчен от лоното на църквата.Това в днешно време не се спазва. Невъзможно е!”
Малко преди смъртта си Свети Иван Рилски е написал своите завети към братята на основаната от него обител. В тях той призовава последователите си към съхранение на православната вяра, към висока нравственост и обич между хората, към нравствено усъвършенстване и към единство на църква и народ.
Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..
Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..
Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си..