Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реставрация и консервация на Перперикон се извършват по европейски проект

До две седмици може да приключи реставрацията на църквата, разкрита от археолози под скалния град Перперикон. Това съобщи в интервю за Агенция “Фокус” археологът Николай Овчаров. Реставрацията и консервацията на разкритите обекти, струва много по-скъпо от самите археологически проучвания – съотношението е приблизително едно към десет. Овчаров бе категоричен, че при него няма залежали обекти и непрекъснато се работи за консервацията и реставрацията на това, което се открива. „Всички тези неща се изпълняват от най-добрите фирми в България. При Перперикон има две направления. Едното е за посетителския център, това е строителна работа, преди всичко, а другото е за реставрация и консервация на Перперикон и на центъра Клисе Башъ, в подножието му. Процедурата е преминала през всички конкурси, както му е реда на европейските проекти, а в момента тази реставрационна дейност се изпълнява от арх. Константин Пеев, който е с тридесет години стаж в реставрацията и е един от най-признатите ни реставратори в България” – каза Николай Овчаров. По европейски проекти вече са напълно възстановени някои от паметниците, до степен на експозиционна стойност - с осветление, с пътища, паркинги и т.н. „Например светилището на Орфей при село Татул, което започнахме да разкриваме през 2004 г., през 2008 г. с българо-гръцки проект за 300 хил. евро беше напълно завършено, дори компютъризирано - с охранителни камери и т.н. Същото може да се каже и за храма на Великата Богиня Майка - пещерата „Утроба”, която също с един проект за около 200 хил. евро беше напълно завършена. Средновековната крепост „Моняк” край Кърджали по същия начин - пак с европейски проект за 300 хил. евро е реставрирана и пригодена за посещения. Самият Перперикон, който е огромен, грандиозен, естествено върви по-бавно, но за сметка на това - през тази 2009 г. стартира един дълго гонен проект, пак по предприсъединителните европейски проекти за 2,6 млн. евро, който включва изграждането на посетителски център и пълна реставрация, консервация и инфраструктура на обекта. Всички неуредици, които се случиха през последната година, се отразиха. Това бяха спрените пари - 220 млн., които бяха спрени от Европейския съюз, но през май предишното правителство гласува отпускане на 10% от бюджета и работите започнаха и дори доста напреднаха през изминалото лято. Надявам се и новото правителство да продължи това финансиране, защото това не е какво да е, а самият Перперикон, и се надяваме още по-бързо европейските средства да бъдат отпуснати и да потекат към нас – каза още археологът Николай Овчаров. Над 200 000 души са посетили Перперикон за миналата година. Това го нарежда на второ място по посещаемост след Царевец.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Лондон представят "Енигмата Сборяново" на Драгомир Богомилов

Книгата "Енигмата Сборяново" на Драгомир Богомилов ще бъде представена тази вечер от 19.00 ч. в галерия "София" в Българския културен институт в Лондон. Преди повече от 2000 години днешният резерват Сборяново е бил център на мистичните..

публикувано на 25.04.24 в 06:10

Диан Костов показва в Брюксел нови измерения на християнското изкуство

Българският автор Диан Костов преобразява най-голямата базилика в Брюксел с изложбата-инсталация "Кръстопът – цената на избора". 17-метрови сцени от живота на Христос и Св. Богородица, ще са на фасадата на националната базилика „Светото сърце“..

публикувано на 21.04.24 в 07:10

Албанският писател Григор Бануши се среща с българската публика

Албанският писател Григор Бануши пристига в България за премиерата на новия си роман "Недовършена симфония" (изд. Изида). Преводът на български език направен от преводача Екатерина Търпоманова, преподавател в Софийкия университет, а допреди години и..

публикувано на 16.04.24 в 16:14