Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свети Иван Рилски – покровител на българите

Стенопис на свети Иван Рилски в Рилския манастир.
Снимка: wikipedia.org
В сърцето на Рилската обител, скътана в диплите на най-високата българска планина, чието име носи, почиват мощите на закрилника на българския народ Св. Иван Рилски. Наричат го чудотворец, защото с името му са свързани множество свидетелства за божествени изцеления и сбъднати съкровени молитви.

Светецът, роден около 876 година, е живял по времето на княз Борис І, цар Симеон Велики и цар Петър. Още приживе се прочул по българските земи като благочестив застъпник пред Бога на всички нуждаещи се. Едничката му цел била да посвети живота си в служба на Господ и затова, след като приел монашество, се оттеглил в недостъпната и безлюдна Рила планина. Това обаче не попречило на хората да търсят непрекъснато неговата подкрепа и закрила. На всекиго вдъхвал надежда и помагал с мъдри съвети. Призовавал всички към чистота и добросърдечие в общуването. Отричал злобата и завистта, а алчността и стремежа към богатство посочвал като най-големи пороци, които отклоняват хората от доброто.
 
Когато самият цар Петър отишъл при него с плодове и злато, отшелникът не го допуснал до себе си, а само му се поклонил отдалеч. Приел с благодарност плодовете, но върнал обратно златото. После написал писмо на царя, в което отклонил поканата за среща и изложил съветите си към него. Сред тях е и прочутото послание към всички, които се стремят да управляват страната ни: “Онзи, който иска да бъде пръв сред вас, нека бъде слуга на всички”. За жалост, тази заръка и до ден днешен нерядко се отминава от някои първи мъже на България.

© Снимка: wikipedia.org

Рилският манастир

Докато мъдрият старец живеел в усамотение в дебрите на Рила, към него започнали да се присъединяват ученици. Така възникнала обител, която днес е най-величественият български манастир, паметник на ЮНЕСКО, съхранил и през векове на чуждо владичество вярата и духа на България. Неин пръв игумен бил Иван Рилски. Непосредствено преди смъртта си той се отдал на пълно уединение и съставил писмен завет към своите последователи.

© Снимка: pravoslavieto.com
Мощите на Св. Иван Рилски

Издъхнал на 18 август 946 г. Погребали го в пещерата на неговото отшелничество, но след време той се явил на братята монаси и им заръчал да пренесат мощите му в Средец (сега София). Когато отворили гроба, учениците му видели нетленно тяло, изпълнено с благоухание. Пренесли мощите на 19 октомври и от този ден всяка година църквата ни тържествено отбелязва паметта му. С разрешение на султан Мурад II през 1469 г. монаси върнали мощите в обновения Рилски манастир, където и до днес са предмет на преклонение. Като едно от значимите събития в нашата духовна история, Църквата е всяка година празнува връщането на мощите на св. Иван Рилски на 1 юли.
Да отдадат почитта си към Иван Рилски идват и много чужденци. Според мълвата, край Рилската обител има специално място, където светият старец се оттеглял за молитви. Смята се, че в наши дни именно там той чува молитвите на вярващите.

© Снимка: wikipedia.org

Пещерата на Свети Иван Рилски край Рилския манастир.

Това място се намира над манастира, сред вековна дъбова гора, където е и самата пещера, в която живеел светецът. Именно там поклонниците оставят и листчетата си със съкровени молби към него. И той не спира да помага на всички, потърсили закрилата и подкрепата му.

По публикацията работи: Дарина Григорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25

Цял квартал от XIII – XIV век, подобен на Града на хобитите, откриха археолози в Перперикон

Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..

публикувано на 08.10.24 в 19:34

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10