В периода 1930-1934 г. българска народна музика звучи в програмата на тогавашното Родно Радио чрез концерти от грамофонни плочи и директни изпълнения „на живо”. Със създаването на държавното Радио София през 1935 година интересът към тази музика нараства като постепенно се увеличава и присъствието на народни изпълнители в радиоефира. Сред първите имена от това време са кавалджията Станил Паяков от Горски извор, Хасковско, Жечо Долчинков от Котел, Наста Павлова от Крушево, гайдарят Слави Велев от Калофер и др.
През 1937 г. за първи път пред микрофоните на радиото запява и 24-годишната Виктория Крайселска от радомирското село Извор. Тя е родена преди сто години на 29 юни 1913 г. Архив с нейно участие в предаването на БНР „На раздумка и песен” (излъчено на 13 юли 1985 г.) пази колекционерът на народна музика Георги Драганов. Записът е съхранен и в Златния фонд: В нашето семейство баща ми беше гласовит, но най-много песни съм научила от момите. Все след тях вървях. На реката, когато перяха, ходих да ги слушам, а те пееха все весели, закачливи песни. Обичам народната музика от дете, но никога не съм предполагала, че благодарение на мен, песните на селото ми Извор ще се чуят по радиото - казва Виктория Крайселска.
Щастлива случайност среща Виктория Крайселска с диригента Иван Кавалджиев, който през 30-те и 40-те г. на м. в. е ръководител на оркестрови групи в Радио София. Певицата получава покана за прослушване пред комисия в медията. За първите си стъпки в радиото тя споделя: Всичко започна през 1937 г. Бях омъжена и със съпруга си отидохме на сватба в София. Запях във веселбата и Иван Кавалджиев хареса гласа ми... Комисията в радиото ме допусна в предаванията „на живо” и имах възможността да работя с Гюрга Пинджурова, Йовчо Караиванов, Надка Ковачева, Мита Стойчева и др. Участвах и в концертите за българите в чужбина, които се изпълняваха вечер от 11 часа.
Оттогава гласът на радомирската певица редовно звучи в програмата на Радио София, а песните й стават популярни в цялата страна. Наред със соловите изяви в радиопрограмата тя участва и като солистка в групите „Хайдушка песен” и „Росна китка”. В интервю на д-р Антоанета Радославова от 2000 година странджанската певица Магда Пушкарова си спомня: Нямате представа как съм й се възхищавала. Имаше прекрасен глас. Ставах сутрин да пусна радиото и да я слушам. Нейният плътен мецосопран изпълваше ефира. Хората оставаха възхитени.
Поради различни обстоятелства, голяма част от записите на някои от първите народни изпълнители в радиото, безвъзвратно са изгубени. За щастие обаче, музикалният фонд на БНР пази четири песни на Виктория Крайселска от 1966 година. Те са обработени от Георги Бояджиев и записани с оркестъра на Емил Колев. „Гина бели на реката”, „Нешо моме, Нешо”, „Седи Калина у градина” и „Сви се оро” са безценни музикални документи, които ни дават представа за изпълненията на първата народна певица от Радомирския край, звучала в програмата на Българското радио преди половин век.
Етноджаз формацията “Аутентик” (Outhentic) ще представи България на започващия днес в Кайро Международен джаз фестивал. Провеждането на известния музикален форум и участието на групата се осъществява с активната подкрепа на Посолството на..
В рамките на Фестивала "Музикални зографи" германският китарист проф. Герхард Райхенбах ще има концерт на 30 октомври в Централния военен клуб. Той е солист на оркестри, канен за рецитали в най-големите концертни зали, осъществил поредица от записи..
Дни преди рождения си ден и месец преди своя голям концерт в зала "Арена София", Любо Киров представи пореден сингъл от албума "Ново сърце" – докосващата сърцето балада "Всичко е наред". Текстът, както винаги е на Любо, Боян Христов е автор на..
Малко познати произведения в изпълнение на изключителни музиканти очаква столичната публика на 6 ноември в зала "България". Ще прозвучат Вариации върху..