Въпреки че в последните години тенденцията е да намалява броят на българчетата, изоставени на грижите на държавата, те все още са твърде много. По данни на Държавната агенция за закрила на детето през 2012 г. в специализирани институции са отглеждани малко над 4000 деца. Тревожен е фактът, че значителна част от тях /около 1500/ са във възрастовата група от нула до три години. За съжаление, това показва, че броят на изоставените още след раждането малчугани продължава да бъде голям. Бедността е сред най-честите причини родителите да абдикират от задълженията си. „Това са обикновено многодетни семейства, за които раждането на още едно дете е допълнително бреме. Другата най-честа причина е, че децата са с някакво увреждане”, коментира Магдалена Стефанова, председател на УС на фондация „Надежда за малките”. През 2010 г. организацията откри първия Център за настаняване от семеен тип за деца в ранна възраст, добре познат в българското общество под името „Малката къща” в кв. „Княжево”. Подобни центрове са една от алтернативите на огромните специализирани институции, където онеправданите от съдбата деца са обгрижвани в близка до семейната среда. От създаването си досега „Малката къща” е приютила 32 бебета. На мнозина това сигурно би се сторило незначително на фона на големия брой изоставени деца, но, както мъдро е заключил народът: „Капка по капка, вир става”. Още повече, че в случая не говорим просто за статистика, а за човешки съдби.
„За нас това са 32 деца, на които сме помогнали да не попаднат в системата на институциите, да бъдат забравени и да нямат своя добър живот – споделя Маги. – 32 деца са намерили своето временно „у дома”. За тях сме се грижили както за свои деца и сме ги изпратили с голяма радост в техните семейства. Част от тях са се върнали обратно при биологичните си родители, друга малка част са отишли в приемни семейства, по-голямата част са били осиновени. Освен грижата за малчуганите, ние подкрепяме и техните родители с консултации, психологическа помощ, също и финансова, материална, когато се налага. Най-радостното е, че продължаваме да поддържаме добри взаимоотношения с всички семейства. Радваме се на посещенията на децата в „Малката къща”, често заедно празнуваме рождените им дни. Най-голямата награда, която получаваме, е, когато децата идват щастливи със своите родители, за да ни видят.”
В брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат Нуредин Нурединай, представител на българското национално малцинство в Албания; Италианецът..
Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..
От 30 март 2025 г. нов директен полет ще свързва София и Пиза, Италия. В съобщение на столичното летище се уточнява, че полетите ще се осъществяват от нискотарифната авиокомпания Ryanair. Те ще се изпълняват три пъти седмично – всеки вторник, четвъртък и..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с..
В "България днес" на 29 ноември се спираме събитията с балкански адрес от изминалата седмица, събрани в традиционния ни петъчен информационен обзор "По..