Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 700 учени и бизнесмени с интерес към програма „Хоризонт 2020”

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Над 700 представители на академичните и стопански среди у нас участват в двудневен форум в София по новата програма на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020”. Програмата е продължение на Седма рамкова програма (2007-2013 г.) и търси връзка между науката и бизнеса. По нея са предвидени близо 80 млрд. евро за периода 2014-2020 г. общо за ЕС. „Програмата обхваща пълния цикъл на създаването на нови продукти и иновации в областта на научните изследвания.” Това заяви заместник генералният директор на дирекция „Научни изследвания и иновации” на ЕК Волфганг Бурчер. Целта е да стимулира развитието на продукти и услуги в тази сфера за повишаване на капацитета на висшите училища и за по-голяма конкурентоспособност на ЕС. По думите му програмата дава конкретно на България големи възможности за развитие.

„България има области, с които може да се гордее”, посочи причината той. „Това са информационни технологии и комуникации, постижения в медицината, изследвания, насочени към космическото пространство. България е доказала тази своя репутация вече с участието си в Седмата рамкова програма. А това от своя страна е чудесна отправна точка страната да продължи да развива научните си изследвания. Към момента 600 учени от България активно работят по нея. Новата програма „Хоризонт 2020” дава още по-благоприятни условия за хората, работещи в тази област. Защото се предвижда правилата да са опростени и атрактивни. При договарянето на „Хоризонт 2020” някои от страните-членки защитиха позицията да има специални благоприятни условия за държави, които досега не са били особено успешни в тази сфера. Договориха се конкретни инструменти като „Разширяване на участието” и „Разпространяване на върхови постижения в науката”. България беше сред страните, които се застъпиха за одобряването им. С тях се разкриват нови възможности за сформиране на съвместни екипи от различни страни и трансфер на научно познание.”

Министърът на образованието и науката Анелия Клисарова и заместник генералният директор на дирекция „Научни изследвания и иновации” на ЕК Волфганг Бурчер. Снимка: БТА

Кандидатстването ще бъде само по електронен път, поясни министърът на науката и образованието проф. д-р Анелия Клисарова. Освен това от ЕК ще предоставят мрежа от контакти, за да могат българските учени и бизнесмени да установят връзки с другите учени и колективи от ЕС. Тоест, ще има свободен пазар на учените. По думите й колкото повече хора са включени в даден проект и мрежа, толкова повече точки ще събере този проект, за да бъде одобрен за еврофинансиране по програмата.

Какво ще е българското участие в „Хоризонт 2020”? Отговорът на Анелия Клисарова:

„Това е модернизиране на образователната и научно-иновативната ни система. Тоест, нови лаборатории, нови центрове и структури, за да можем да отговорим на предизвикателствата. Особено внимание трябва да обърнем на подобряването на техния капацитет. Тук правителството предвижда три направления. Едно от тях е изготвянето в следващите три години на стратегия за развитието на научните изследвания. Другото върху което ще наблегнем е промяна в Закона за развитие на академичния състав, както и стратегията за висше образование, като основен модел за връзката между наука-университет-бизнес. Не на последно място ще отделяме наши средства за наука.”

Министър Клисарова посочи още, че освен еврофондовете за целта ще се използва и българският фонд за научни изследвания. По думите й до 15 март 2014 г. на сайта на министерството ще е качена пълна информация за него, а договорите по постъпилите до момента проекти ще бъдат проверени. До 15 април тази година пък ще се изготвят и всички насоки за кандидатстване по проекти и възможностите за откриване на нови научни конкурси. А до 1 септември 2014 г. ще бъде изграден и регистър към този фонд, където ще бъдат отразени всички одобрени проекти по него.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българите ще пътуват до Китай без визи

Китайската народна република въвежда безвизов режим за пътуващите с цел бизнес, туризъм, посещение на роднини или приятели, официални визити или транзит, притежатели на обикновени български паспорти за не повече от 30 дни. Ситуационният център на..

публикувано на 28.11.24 в 11:51

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 28

В брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат Нуредин Нурединай, представител на българското национално малцинство в Албания; Италианецът..

публикувано на 28.11.24 в 11:29

ВАС отново не си избра председател

Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..

публикувано на 28.11.24 в 11:28