Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Якимово: За Аспаруховия вал, съкровището и още нещо

По средата между дунавския град Лом и областния град Монтана в северозападна  България се намира село Якимово. Малко са онези, които знаят, че през седми век тук е стъпвала конницата на хан Аспарух, прелетял Дунава, за да основе държава и да обедини племена в единен български род. Следите на хана още са тук, за да напомнят за славното минало.

Ако загърбим древната история, съвременният ритъм на това село, което е и център на община, е подобен на този в много други български селища. Намаляващо и застаряващо население, слаба местна икономика, безработица, изтичане на млади сили в различни посоки извън границите на страната – все процеси, характерни за българския преход, който се точи вече почти четвърт век.

Якимово всъщност е създадено от обединението на някогашните три села – Погорелец, Котеновци и Войници, пояснява зам.-кметът на общината Константин Владов. Разрастването на тези села около 50-те години на миналия век всъщност води до териториалното им срастване, което е причина за сливането. В най-добрите години на селото тук са живели около 5000 души. Демографският срив не е отминал и Якимово – сега жителите му са около 1600 души. От областния град Монтана го делят около 30 км, а от Лом – около 20. Всъщност трябва да се добави и това, че Якимово е общински център за съседните села Комощица, Долно Церовене и Дългоделци. Константин Владов добавя:

През нас минава главният път Монтана – Лом, който  може би е основния за региона към град Лом и пристанище Лом. Общината е предимно земеделска, обработваемите площи на територията на селото и на общината са обширни – около 180 хиляди декара земеделска земя. Това обуславя и земеделския характер на поминъка на хората в региона. Нямаме развити индустриални предприятия с изключение на една мелница за преработка на зърно на територията  на село Комощица.

Земеделие в Якимово развиват предимно дребни собственици, но част от обработваемите площи са притежание и на инвестиционни фондове за земеделска земя. Отглеждат се главно зърнени култури – царевица, слънчоглед, пшеница, ечемик. От няколко години обаче рапицата, която се използва като биогориво, измества доста от традиционните култури. Земеделието създава основните работни места. За намаляване на броя на безработните и в община Якимово разчитат на марките за заетост, финансирани от бюджета. Макар и временни, тези работни места дават надежда, макар и за определен период, на останалите без препитание. Но и тук голяма част от младите жители на селото и на общината са избрали пътища извън България – сезонна работа главно в Германия, Италия, Испания. Светът е голям и мами с възможности.

Сребърното съкровище, пазено в НИМНо да се върнем към историята на Якимово. Тук се гордеят с факта, че през земите на селището минава и все още се вижда (макар и останала само малка част) така нареченият Аспарухов вал. Това отбранително съоръжение, което някога било с дълбочина около три метра, всъщност е пазело една от границите на Аспарухова България, казва зам.кметът на общината Константин Владов.

Много неща за миналото на селото и на региона могат да се научат от богата музейна сбирка в читалището на Якимово. А в Националния исторически музей в София всеки българин може да се възхити на сребърното съкровище със златни апликации, открито в региона през 1972 година. Сребърни купи, гривни и други предмети разкриват тайни от бита на древните хора по тези земи.


Снимки: архив на село Якимово



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Президентството не носи отговорност за липсата на български посланик в Киев

Отговор на въпроса защо не е завършена процедурата за назначаването на предложения от външно министерство кандидат за български посланик в Украйна трябва да се търси от ведомството. Това посочват от прессекретариата на президента Румен Радев по повод..

публикувано на 24.07.24 в 09:02
Делян Пеевски

Изпратиха до институциите доклад за корупция в Агенция "Митници"

Съпредседателят на ДПС и председател на парламентарната група на движението Делян Пеевски е изпратил до вътрешното министерство и агенцията за национална сигурност доклада за дейността на Временната комисия от 49-ия парламент за разследване на..

публикувано на 24.07.24 в 08:53

Българите пътуват с коли повече от своите балкански съседи

Българите изпреварват своите съседи, изминавайки зад волана средно годишно над 21 000 км, предаде БГНЕС. Зад тях по километраж са сърбите, които изминават годишно 20 028 км. Румънците изминават 20 338 км. Унгарци и хървати също пътуват по-малко -..

публикувано на 24.07.24 в 08:35