Истински празник на българоманията организират нашите сънародници в лондонския квартал Енфийлд. На 22 март там се провежда „Пролетен фестивал на българския фолклор и традиции”. Съставите са общо осемнадесет. По-голяма част от тях представят нашенски танци, но на сцената ще звучат също народни песни и инструментални мелодии. Участниците пристигат от Париж, Лион, Мюнхен, Брюксел и други градове на Европа. Има и представители от град Арма, Северна Ирландия, град Бърно, Чехия. Най-много са групите от Лондон. Сред почитателите на нашите фолклорни традиции са и българи, и чужденци.
Организаторите са Марина Иванова и Николай Вълев от асоциация „Български фолклор и традиции”, създадена преди няколко години. „Искахме да създадем нещо, което да обединява българите в Лондон, да намираме поводи да празнуваме заедно” – разказва Марина Иванова. В България тя е работила като медицинска сестра, по-късно завършва журналистика в СУ „Св. Климент Охридски”. Както повечето ни сънародници, които споделят съдбата на емигрант, сега тя се занимава с нещо доста различно – открила е малка детска градина. Български народни песни и танци изучава активно от три години. В началото се записва в клуб към едно от българските училища в британската столица. Сега е ръководител на танцов клуб „Булгара”. В него има танцьори – деца и възрастни, народен оркестър и малка група певци.
„Децата ни не бива да забравят колко богата и пъстроцветна е нашата традиционна култура” – казва Марина. След многочасовия танцов маратон в Енфийлд, запалените хоротропци от Лондон ще имат възможност да се надиграват около 6 май, когато нашата сънародничка организира традиционното Гергьовско хоро.
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на..
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“,..