На 10 април 2014 г. се навършват 80 години от рождението на Георги Горелски (1934 – 1993) – рядък талант с близо 300 северняшки бисера в репертоара си. Започва да се изявява като певец в гимназията, когато го забелязва Борис Машалов и казва: „Този ще е моят заместник”. По професия Горелски е педагог, но надарен с артистичност и глас, отдава живота си на българската народна песен. Спомен за него пази тракийската певица Пенка Павлова:
„Пътувахме заедно в група на Концертна дирекция. Георги Горелски, представяше северняшки репертоар и винаги изпяваше повече песни, защото го връщаха на бис. Беше много жизнен, умееше да общува с публиката искрено и непринудено. Помня го винаги засмян – лицето и очите му се смееха. Срещнеш ли го започва с песен, после пита как си и къде отиваш. Етичен и възпитан мъж, не можеше да допусне да бъде в тежест на някого, да засегне с нещо. Макар да беше северняк, харесваха го в Тракия. Радио Стара Загора излъчваше редовно концерти народна музика по писма на слушатели и нямаше предаване без негови песни. Една от най-хубавите, „Мила мамо”, беше изключително популярна – дори децата в училище я пееха на прегледи, фестивали, толкова я харесваха!”.
На големи фолклорни форуми като събора в Копривщица през 1965 г., надпяванията в Ямбол, Сливен, песните му донасят десет златни медала, дипломи и грамоти – признание за таланта му. На едно такова народно празненство го чува композиторът Петко Стайнов и възхитен дава оценка: „Пей, ти си на верен път! Пей, за да радваш и веселиш хората. Удивително е, че учител се занимава така старателно с фолклор. Гласът ти е чуден, дикцията – чиста, фразата – стегната. Радвам се, че те чух”.
Голяма част от репертоара на Георги Горелски е записан в Радио Стара Загора и София, а чрез Радиото името и песните му стават известни. И все пак някои от тях се радват на изключителна обич сред слушателите, пише фолклористът Борислав Геронтиев в анотацията за грамофонна плоча: „Не само защото са бисери на народното творчество, но и защото чрез тях Горелски изявява спонтанно ярката си дарба на народен изпълнител, разкрива неповторимата привлекателност на своя красив, тембрист глас.”
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Малко познати произведения в изпълнение на изключителни музиканти очаква столичната публика на 6 ноември в зала "България". Ще прозвучат Вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 – ранна творба на Бенджамин Бритън , посветена на неговия учител по..
Мери Бойс Бенд изпълняват обещанието си да изпият лятото докрай с новата си песен "Събуди ме чак през май". Верни на себе си, в навечерието на зимата..
Младият певец Тодор Гаджалов представя новата си авторска песен "Заключена врата". Тя е вдъхновена от борбата на всеки човек със собствените му..