Вторият по големина български град Пловдив, тази година има много поводи за гордост. След като бе избран за Европейска столица на България през 2019, в края на септември там ще се отбележи и още едно важно събитие – 50-ата годишнина на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. За този период висшето училище е отворило път на много талантливи български творци: цигуларят Васко Василев, оперната певица Красимира Стоянова, редица народни изпълнители.
Някои от тях ще участват на грандиозния спектакъл, отбелязващ празника, за който подробности разказва проф. Милчо Василев – ректор на АМТИИ, главен художествен ръководител и диригент на Академичния народен хор:
През 2014 г. на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив получи наградата „Златното перо”, предоставена от Classic FM.
Проф. Милчо Василев сподели за един приз, който академичният съвет е присъдил единодушно:
„На 24.09 Теодоси Спасов ще получи званието „Доктор хонорис кауза” за изключителните му заслуги в развитието на АМТИИ. С изкуството си той доказа, че нашите народни инструменти са уникални. Теодоси допринесе за тяхното разпространение и известност по цял свят. Показа, че кавалът може да бъде равностоен и в народната, и в класическата музика, и в джаза. На базата на това ние в АМТИИ създадохме няколко поп и джаз формации, в които свирят наши колеги на народни инструменти. Теодоси никога не забравя да подчертае, че е завършил нашата академия.”
Теодоси Спасов също сподели за Радио България вълнението си по повод наградата, която ще получи:
„Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив е място за усъвършенстване. С голяма радост посрещам новината. Това изключително много ме радва и ми дава сили да продължа напред по пътя, по който вървя отдавна. На 25.09 ще участвам и в концерта по повод юбилея на академията с моя фолклорен квинтет.”
Предстоят още концерти по повод на половинвековната годишнина на академията. На 30 септември преподаватели от класическия факултет ще солират на оркестъра на Пловдивската опера. В афиша има изява и на студенти, които ще свирят със симфоничния оркестър на Пазарджик.
Празнуването на юбилея на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство ще завърши на 24 октомври в Градския дом на културата. Там ще бъдат представени всички жанрове на изкуството, застъпени в академията. В едночасовата програма са включени класическа и фолклорна музика и танци, поп и джаз изпълнения, изложба на студенти по изобразително изкуство и фотография.
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..
Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция”, съобщиха от прессекретариата на президентската институция. Златни..
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..
Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища..
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос..