Средногорието е система от красиви масиви, разпростиращи се южно от Старопланинската верига, пресичаща от Запад на Изток страната ни. Районът изобилства с живописни селища и възможности за пешеходни турове сред запазената природа на Балкана. За жалост този благоприятен за отдих и познавателни пътувания регион е все още недостатъчно познат на българските и чуждестранните туристи. Неотдавна три средногорски общини обединиха усилията си за привличане на повече гости в техния край. За целта местните администрации разработиха и реализираха проект под наслов „Средногорие – популяризиране на регионален туристически продукт и маркетинг на дестинациите Мирково, Чавдар и Златица“ с финансовата подкрепа на ОП“Регионално развитие“. Каква е идеята на този проект научаваме от неговия координатор Димо Тодоров в интервю за Радио България:
„Проектът обхваща три общини – Мирково, Чавдар и Златица, като ние сме се стремили да покажем на туристите това, което според нас не е познато на широката публика. Искаме да преодолеем транзитното преминаване на подбалканския път, свързващ София с черноморския град Бургас. Хората, които се движат по него понякога се отбиват в известния град Копривщица и дотам приключва посещението им на нашия регион. А тук има толкова неща, които туристите биха могли да видят!“
Интерес сред посетителите предизвиква археологическият парк „Тополница“ в община Чавдар, включващ експозиционна зала с представяне на разкрито на територията на общината ранно неолитно селище и работилница за каменни и керамични изделия. Гостите му могат и да пренощуват в пресъздадените за целите на туризма подобия на неолитни жилища. В община Златица туристите могат да разгледат Часовниковата кула от 1777 г., висока 17 метра, както и паметника на Априлското въстание в местността “Боището”. „Искаме да насърчим пешеходния туризъм на територията на нашите общини“ – каза г-н Тодоров и добави:
„Разработваме възможността за селски, еко и археологически туризъм. Имаме следи от времето на турското владичество, както и останки от стари римски крепости. Интерес буди и запазеният древен римски път. Подготвяме етнопакети с възможност за пребиваване в селски къщи. Идеята е туристите да отдъхват в автентични условия в местните села и около град Златица. Очакваме автотуристи, пешеходни туристи, които се движат по билото на Балкана. Нашите общини са на пътя на трансевропейската пешеходна магистрала, която свързва старопланинския връх Ком с нос Емине на Черно море. Така че много пешеходни туристи, които се движат по нея, отсядат в хижите на територията на въпросните общини. Очакваме и много хора, които искат да отдъхват при нас, за да разширят познанията си за историята и географията на България“ – каза в заключение Димо Тодоров.
Одеона на Филипопол е отправна точка за нови туристически маршрути в Пловдив. Това заяви министърът на туризма Евтим Милошев, който посети реставрирания обект в центъра на града. Античната забележителност е част от древния форумен комплекс и официално..
В наши дни в пристанището на Поморие са пуснали котва предимно яхти, а старите дървени рибарски лодки са заменени с модерни, снабдени с мощен двигател съдове. Традиционният поминък на черноморското ни градче, свързан с риболова е напът да изчезне,..
Кой казва, че българите сме намръщени и черногледи хора? Разходете се из софийските коледни базари и ще останете с коренно различно впечатление. Празничните украси, музиката, въртележките и сергиите, преливащи от лакомства иръчно изработени..
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не,..