Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 1 500 000 души участват в Марша на солидарността в Париж

| обновено на 11.01.15 в 20:12
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Над 2 500 000 и половина души в цяла Франция са участвали в шествията срещу тероризма във Франция, предаде Франс прес, като цитира данни на властите и организаторите.
Около 1,5 милиона души се събраха на шествието срещу тероризма и в памет на жертвите на атентатите в Париж. Шествията в провинцията са събрали над 1 милион души, което надхвърли очакванията на властите.

Небивало множество се събра за шествието в Париж против тероризма и в памет на жертвите на атаките във Франция. В кортежа участва френският президент Франсоа Оланд с десетки ръководители от целия свят, сред които и българският премиер Бойко Борисов. Шествието беше поведено от оцелелите от атентата в сряда редактори от вестник "Шарли ебдо" и близки на жертвите в трите нападения. Последваха ги френският президент Франсоа Оланд, заедно с ръководителите от близо 50 държави от Европа и света. Те извървяха пътя, хванати за ръце, преди да спрат за едноминутно мълчание. Оланд се спря при близките на загиналите в атентатите, но и при оказалите първа помощ на пострадалите. 

Часове преди шествието Площадът на републиката в Париж вече беше почернял от хора. Наред с френските знамена се виждаха и много чуждестранни. В средата на кортежа прозвуча общата песен на млади християни, мюсюлмани и евреи. Стотици лозунги на различни езици бяха издигнати в защита на мира, свободата на словото, хумора, разбирателството между религиите. Много от участниците споделиха чувствата, които ги владеят. Шествието преминава необезпокоявано, за което френските власти взеха безпрецедентни мерки за безопасност. Подобна проява на единство и сила е нещо невиждано досега, споделят участници в Марша на солидарността – хора от различни страни и националности, различни раси и религии, различни по възраст и образование. Тук са политици и държавници, кралски особи и обикновени хора. Всички те са обединени от желанието да заявят твърдата си решимост да не се поддадат на заплахата на екстремистите и да защитят ценностите на свободния свят.

СнимкаЦенностите, които ние отстояваме – демокрация, свобода на словото, толерантност, са ценностите, които ни правят силни, заяви британският премиер Дейвид Камерън, който също участва в днешното шествие в Париж:

Значението на днешния ден е да покажем солидарността си с френския народ и правителство след ужасяващите атаки в Париж. Тук сме, за да покажем, че всички защитаваме нашите ценности. Има и нещо друго – във Великобритания също сме изправени пред подобна заплаха – на фанатичен екстремизъм и трябва да се борим с нея по всякакъв начин.

Европейските ценности ще триумфират и в бъдеще, каза италианският премиер Матео Ренци малко преди да се включи в Марша заедно с другите световни лидери, водени от френския президент Франсоа Оланд:

Това е един много важен момент днес тук, много важно събитие, защото за първи път всички ние тук – лидери, политици и обикновените граждани, изпращаме послание, че Европа е място на бъдещето и ако терористите се опитат да атакуват нашите ценности, нашият общ категоричен отговор е "не", затова съм горд да бъда тук. 

Министър-председателят Бойко Борисов също взе участие в марша. Във френската столица премиерът заяви:

Разликата между атентатите в другите страни и атентатът в редакцията на "Шарли ебдо" е, че този в Париж беше извършен срещу журналисти и срещу свободата на словото. 

Винаги съм казвал, че трябва да се изясни собствеността на медиите и с един нов закон това ще бъде направено, обеща Борисов и добави: В България всеки може да каже каквото си иска навсякъде и няма никакви последствия.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!