90-годишнината от рождението на един от най-талантливите български художници – Георги Баев, е повод за изложба на негови творби в Артгалерията на Националния дворец на културата. Експозицията продължава до края на януари. Роден в Бургас, Баев е покорен от силата и красотата на морето и в продължение на десетилетия изповядва чувствата си към него в своите картини. Платната му завладяват с яркост и дълбочина на цветовете. Творбите в изложбата са от колекцията на Националната художествена галерия. Създадени са във времето от втората половина на 50-те до средата на 80-те години на миналия век.
„Сюжетите в творчеството на Георги Баев са доста разнообразни в различните му периоди на развитие – казва в интервю за Радио България изкуствоведът Сузана Карамфилова. – През 50-те години, в ранния му период, той рисува пристанище Бургас, рибари, една серия с парапети, които са много характерни за живописта му през 60-те години. След това продължава да работи по морската тема, но включва и индустриалния пейзаж – кейове, пристанища, пейзажи с лодки и мрежи. След един трагичен инцидент през 1983 година, когато ателието му изгаря при пожар и са унищожени над 250 негови произведения, в творчеството му настъпва по-драматичен отрязък. Рисува експресивни композиции на теми като „Бежанци”, „Най-хубавият удавник”… Някои от тях са колажи от изгорелите творби, които той напластява и по този начин се получават много силни и драматични произведения.”
Една от големите теми в неговото творчество е обединила творби от серията „Спомен”. Това е поредица от минималистични, по думите на Сузана Карамфилова, творби. В изложбата са включени някои от тях. „Интересното при него е, посочва тя, че ранната му живопис е доста по-различна от тази, която създава по-късно – например с циклите „Бежанци”. Там сюжетите са различни смислово и тематично.”
Георги Баев има редица самостоятелни изложби у нас и в чужбина, негови картини участват в общи експозиции в Европа, Азия, Африка, Северна и Южна Америка. Носител е на множество награди, сред които е и престижната „Готфрид фон Хердер” на Виенския университет.
„Георги Баев отдавна е извоювал своето място в културната история на България като характерен художник със собствен стил, – посочва Сузана Карамфилова. – Той е сред авторите, които се изявяват много активно в началото на 60-те години и изграждат в общи линии облика на съвременното българско изкуство в следващите няколко десетилетия. Бих го наредила по величина и по принос в съвременното изкуство наред с автори като Генко Генков, Светлин Русев, Атанас Яранов, Георги Божилов и редица други, които са от неговото поколение и малко по-късно и които работят активно в десетилетията от 60-те години насам – някои, разбира се, до днес.”
Снимки: Венета Павлова
Радослав Спасов, или Славчо, както го наричаха колегите му, е оператор на едни от най-известните български филми: "Мера според мера", "Лачените обувки на незнайния воин", "Аватнаж", "Вилна зона", "Време разделно", "Служебно положение..
С изложба “Занаятчиите на София”, посветена на движимото културно наследство, ще завърши цикълът “Невидимата София” за настоящата година. Експозицията ще бъде открита днес в пространството на обновените Централни хали в столицата. “ През 2025 г. ще..
Три изключителни артефакта от фонда на музей “Старинен Несебър” са част от експонатите на четиринадесет български музеи, участващи в изложбата “Древна Тракия и Античния свят. Съкровищата на България, Румъния и Гърция” в музея “Дж. Пол Гети” в Лос..