Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг пристига на първото си посещение у нас

| обновено на 22.01.15 в 10:43
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новият генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг днес пристига на първото си посещение у нас, откакто беше избран на поста. Една от целите му е да благодари на България за активната й роля в Алианса, съобщи за БНР заместник-говорителят на НАТО Кармен Ромеро, като отрече визитата да е провокирана от конкретни проблеми, на които трябва да се търси решение:

Това посещение не е свързано с никакъв конкретен проблем – то е част от плана на генералния секретар да посети всички съюзници в НАТО. Искам да подчертая, че България е сред първите страни, в които той отива, откакто беше избран на поста през октомври миналата година.

Генералният секретар на НАТО ще има срещи с президента Росен Плевнелиев, премиера Бойко Борисов и с министрите на външните работи и отбраната. Кармен Ромеро заяви, че Йенс Столтенберг отдава голямо значение на продстоящите разговори:

Ние смятаме това посещение за много важно. По време на него генералният секретар ще обсъди с българските власти ключовите предизвикателства, пред които са изправени съюзниците в НАТО. На първо място – той ще благодари на България, че е толкова посветен и ангажиран съюзник и участва във всички най-важни операции на Алианса, както и за включването й в мерките за сигурност, които НАТО трябваше да продприеме в отговор на руско-украинската криза. Една от темите, които генералният секретар ще обсъжда с президента и останалите български официални представители, ще бъде как страните от НАТО да приложат решенията, взети на срещата на върха в Уелс, и конкретно – плановете за готовност за действие, които ще дадат възможност на Алианса да се справи с всяко предизвикателство пред сигурността си, заяви заместник-говорителят на НАТО Кармен Ромеро за БНР.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг прикани всички държави от Алианса да увеличат разходите си за отбрана, предаде ТАСС. Агенцията припомня, че на срещата си в Уелс през септември миналата година страните-членки на Алианса дадоха съгласието си до 10 години да отделят за отбрана минимум две на сто от брутния си вътрешен продукт.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!