Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уникални творби на съвременната индийска живопис в изложбата „Умозрителност”

БНР Новини

Изкуството е един от най-добрите медиатори. Чрез него хората научават повече за различните култури по света – от музиката, филмите, картините, създадени на десетки хиляди километри от собствената им родина. Изкуството прави по-разбираем живота на планетата, прокарва мост между традициите. То разказва истории, свързани с религиите по света и така съкращава разстоянията между тях – думи на г-н Раджеш Кумар Сачдева, посланик на Република Индия в страната ни, по повод откриването на изложбата „Умозрителност” в София.

СнимкаСъбитието е под патронажа на министъра на културата г-н Вежди Рашидов, а куратор на изложбата е известната художничка Анджоли Ила Менон. Тя е подбрала дигитални отпечатъци върху платно на четиринайсет майстори на фигуративното изкуство от XX-XXI век. Изложбата пътува по света от 2008 г. и запознава широката публика със спецификата на индийската модерна живопис. Фигуративната форма в съвременното изкуство на Индия е представена в творбите на някои от най-изявените индийски художници, получили признание на националната и международната художествена сцена. Оригиналите на картините се съхраняват в най-големите галерии и музеи на Индия, Великобритания, Франция, Япония и др. Наред с Посолството на Република Индия, съорганизатори на събитието са Индийският съвет за културни връзки и Индологическа фондация „Изток-Запад”. Г-н Раджеш Кумар Сачдева сподели за Радио България:

СнимкаВярвам, че чрез изкуството ние можем да видим как художниците визуализират настроения и чувства от Индия. Защото нашите две страни са различни. Имаме и много общи неща, затова съм убеден, че българската публика ще оцени изложбата. Аз съм тук от няколко месеца и успях да видя, че това е красива страна. Хората са много приятелски настроени, истински обичат Индия. Където и да отида – не само в София, но и в другите градове, които съм посетил – виждам, че приемате много добре чужденците. Миналата година три индийски филма бяха заснети в България – в Банско, Варна и още няколко града. Посетих снимачните площадки няколко пъти. Освен че видях прекрасни места от страната ви, научих, че българите са много талантливи. В екипите имаше ваши сънародници, които работеха като опитни професионалисти. Бях истински впечатлен от уменията на българските специалисти във филмопроизводството.

СнимкаДатата на първото представяне на „Умозрителност” беше избрана специално – 26 януари в Индия е национален празник. Тогава се отбелязва Денят на Републиката. Изложбата е посветена и на една забележителна годишнина.

Наскоро се навършиха 60 години от установяване на дипломатическите отношения между нашите две страни – каза още г-н Сачдева. – По този повод бяха организирани много събития в областта на културата, икономиката. Продължаваме и през 2015 г. Изложбата „Умозрителност” ще бъде в София,  след това ще бъде показана в още четири различни града на България. Имаме голяма подкрепа тук, работим в сътрудничество с много български организации. Заедно с Индологическа фондация „Изток-Запад” направихме възможно представянето на тази изложба, а също и на много други събития.  Бих искал да спомена и клуб „Приятели на Индия”, „Намасте, България”, както и Асоциацията на индийците в България, която представя и популяризира автентични индийски празници. Много са дейностите ни, работим активно.

СнимкаВ София изложбата гостува в зала „Средец” на Министерството на културата (27.01-03.02) и в Народния театър „Иван Вазов” (04.02 - 15.02). След това ще бъде представена във Варна (17.02-4.03) , Русе (6.03 - 27.03), Бургас (30.03-15.04) и Пловдив (17.04 - 30.04).

Снимки: от каталога на изложбата



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Люк Леви

Люк Леви за европейските диалози и идентичност

"Каква е европейската история, която споделяме? Какви са културните характеристики и политическият дискурс, които оформят и поддържат проекта за обединена Европа в София и Париж, в Киев и във Варшава; в Рига и в Будапеща, в Белград, в Сараево и Кишинев..

публикувано на 13.06.24 в 11:35

Българска изложба за концлагера в Белене гостува във Вашингтон

Българската интерактивна изложба "Белене – смели истории от първо лице" гостува до 14 юни в Музея на жертвите на комунизма във Вашингтон. Тя е част от проекта "Истории от Белене" на фондация "Софийска платформа", осъществен с помощта на фондация..

публикувано на 12.06.24 в 11:52

Елена Алексиева представя в Берлин последния си роман "Вулкан"

Днес (12 юни) в Берлин (Nehringstraße 26, 14059 Berlin), местната българска общност, както и немските почитатели на българската култура, ще могат да се срещнат с писателката Елена Алексиева. Срещата от 19.00 ч., организирана от българското..

публикувано на 12.06.24 в 08:33