Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови 11 туристически маршрута отвеждат до скритите богатства на Странджа

БНР Новини
Снимка: архив

Най-сигурният начин да избягаш от градската суматоха и сивия делник е да се „шмугнеш” в гънките на Странджа. В този недокоснат кът на Българския Югоизток са се ширнали сенчести гори, които таят неподозирани съкровища. През последните години хората от Природен парк „Странджа” положиха сериозни усилия, за да облагородят планината и да я направят по-достъпна за туристите. Поредната стъпка в тази насока е за по-любознателните фенове на пешеходните преходи. От това лято те ще обогатяват познанията си за природата, докато се разхождат по 11 чисто нови т.нар. интерпретативни маршрути в девствените части на планината.

Билки, прилепи, реки и хищници – така накратко можем да обобщим тематичната насоченост на разработените от Природен парк „Странджа” маршрути по проект на ОП „Околна среда”. Странджа е по-различна в сравнение с останалите планини на Стария континент. Причината е, че тази гориста територия е била пощадена от последната ледникова епоха, благодарение на което откриваме нетипични за географските ни ширини растителни видове. Като странджанската зеленика, например. На нея е посветен специален маршрут. А какво представлява, научаваме от Владимир Димитров – директор на Природния парк:

Един маршрут, много емблематичен за планината. Намира се в близост до село Кондолово и навлиза в царството на зелениката. Там се простира обширна местност с това уникално вечнозелено растение, което вирее в едни дълбоки долове. Всъщност само тук от цяла Европа се срещат вечнозелени храсти, характерни за региона на Кавказ и по-точно за южното крайбрежие на Черно море. Единствено в рамките на Странджа този вид растителност навлиза на територията на Европа. Туристите могат да видят в естествените им местообитания и други вечнозелени видове, като лавровишня, странджанското бясно дърво и други характерни само за района растения.

А какво да кажем за богатството от дивеч и хищници, които населяват осеяната с букови гори планина? На тях е посветен специален маршрут край странджанското село Заберново, който разкрива местообитанията на типичните местни хищници като чакали, вълци, белки, черен пор и др. Отделна познавателна пътека, оборудвана с информационни табла и кътове за отдих, пък е посветена на невероятното богатство от билки, а в Странджа те са около 500 вида. Изходен пункт е село Бръшлян, а продължителността му е около пет часа, по време на които ще видиш местни лечебни растения като тисът или т.нар. кримски чай, известен още като странджанската виагра. В приморската част на планината природолюбителите ще могат да изберат няколко обозначени туристически пътеки, които криволичат по поречието на реките Велека и Резовска и отвеждат до плажовете на Ахтопол и Синеморец. От дирекцията на парка са разработили и специален преход по следите на едно създание, което нощем обича да кръжи над скалистите местности на планината.

Имаме маршрут, посветен на прилепите, който се намира близо до Малко Търново – каза Владимир Димитров. – А в Странджа се срещат най-много видове прилепи – те са общо 26. И там, където е изграден този маршрут, има силна концентрация на тези животни, особено през зимата. Преди години в района бяха направени къщички за прилепи и този маршрут всъщност надгражда направеното вече от нас. И всички тези интерпретативни пътеки разполагат с паркова инфраструктура, т.е. навсякъде са поставени информационни табели, обособени са места за отдих, където човек да похапне и да се наслади на природата, създадени са условия за занимателни игри.


Снимки: архив




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Музеят на мозайките в Девня с Ден на отворените врати по повод своя годишнина

В Деня на отворените врати – 15 юни, за пръв път пред посетителите на Музея на мозайките в Девня ще бъдат представени и реставрираните находки, открити през 2023 година. Става въпрос за глинени съдове и лампи, изработени в стила на майсторите от..

публикувано на 15.06.24 в 08:15

Фестивал на цацата дава старт на летния сезон в Кранево

Любимият на малки и големи Фестивал на цацата поставя началото на морските приключения в курортното селце Кранево! Атрактивна програма, много музика, танци, игри и богата кулинарна селекция очакват гостите край северния ни черноморски бряг от 14..

публикувано на 14.06.24 в 11:10
Язовир Широка Поляна

Батак е много повече от красив град в Родопите с драматична история и живописна природа

За нас, българите, Батак е град-светиня! И до днес в него отеква ехото от трагичните събития, свързани с Априлското въстание през 1876 г. , когато по-голямата част от невинните жители на родопското градче са посечени от османския поробител –..

публикувано на 13.06.24 в 09:15