Международният конкурс за пианисти – непрофесионалисти събра участници от България, Швейцария, Румъния, Македония и Турция. Тази година събитието се проведе с подкрепата на Столична община, Концертен комплекс „България“, както и на много спонсори и съмишленици.
Конкурсът „Вивапиано“ е основан през 2010 г. от Даниела Дикова – известен изпълнител, педагог и организатор на няколко музикални събития. Нейната идея е да мотивира хората на различни възрасти, решили да „пуснат в живота си пианото и музиката изобщо.“ Затова „Вивапиано“ не поставя възрастови ограничения. Участниците са от 4-5-годишни деца, до хора над 70-те.
Четвъртото издание дава плодовете на това, което имахме като идея още в началото – каза Даниела Дикова. – В екипа работят хора, които са от основаването на конкурса, присъединиха се и нови. Нашата фондация се нарича „Арденца“ (Ardenza). Тази година Софийска филхармония ни подкрепя изключително много и това улеснява нашата работа. Радостно е, че педагози от цялата страна, а и от чужбина вече пристигат тук, за да представят целите си класове. И всички свирят българска музика. Това е една от целите на „Вивапиано“ – да се разпространява и популяризира нашата композиторска школа. Имаме нотни издания, отпечатани с подкрепата на фондация „Америка за България“. Програма „Култура“ на Софийска община също е плътно зад нас. Моята мечта е да развия „Вивапиано“ и като туристическа дестинация, което постепенно се получава. В рамките на конкурса се проведе за втори път „Вивавоче“ – конкурс за сопрани. В мечтите ми са още „Вива арфа“ , „Вива кларинет“ и т.н. Много искам това, което е познато в Европейските страни като методика при заниманията с пиано на късна възраст, да бъде въведено и у нас. Евгения Радославова, получила образованието си в ДМА „П.Владигеров“, от години работи във Виена по своя система и има много добри постижения. Тя е сред водещите педагози в това отношение. Сега е в журито и се надявам да разширим обмена на идеи и опит в бъдеще.
Ето и какво сподели г-жа Радославова:
В журито беше и Корин Валкер от Швейцария – преподавател в Женевската консерватория, председател на фондация, която осъществява връзка между студенти по музика от България и Швейцария.
Фондацията беше основана преди пет години, благодарение на приятелството ни с много български музиканти и особено с проф. Борислава Танева. Тя често е в Женевската консерватория, където преподава пиано. Ние каним български студенти в Швейцария, организираме концерти. Преди две години млади швейцарски музиканти свириха с филхармоничния оркестър на град Видин. Беше фантастична възможност за студентите да пътуват, да откриват България и да свирят с оркестър. Вие имате много добра система на обучение, особено в музикалните училища. На практика ние нямаме такива. Учениците в Швейцария трябва да ходят в обикновено училище и след това да се занимават с музика. Така е много трудно да напреднат. Затова се радваме на конкурса „Вива пиано“, който е възможност да ги мотивираме.
Представител на Турция в журито беше Цветелина Тунтева – българка, възпитаник на ДМА „Панчо Владигеров“, преподавател в Държавната консерватория на гр. Адан.
Даниела Николова-DaniAN (споделя с нас новата си песен "Тиха звездна нощ". Историята около създаването ѝ е в съзвучие с Коледните празници, защото е свързана със семейството и любовта на близките ни хора. DaniAN пише музиката и текста заедно със..
Коледа дойде! Щастливи сме, ако имаме топлина и успеем да дарим обич и усмивка на хората край нас. А коледното настроение – то е в сърцата, в светлините, украсата и …. в песните. "За всички нас, светлите празнични дни в края на годината са..
"По-полека" … пее Стефан Вълдобрев, а рефренът вече няколко години се повтаря от българите в страната и в чужбина с надежда да намалим оборотите, с които превъртаме стрелките на ежедневието си… Стефан Вълдобрев е известен с умението си да напипва..
Песните на група "Тангра" ни вълнуват вече почти половин век. "Тангра" живее много активен музикален и творчески живот в обновен състав – от около седем..