Датата 9 май разбуни политическите духове в България за пореден път, като напомни, че и след четвърт век преход по определени въпроси от историята българското общество продължава да е разделено. С декларация по повод 70-годишнината от капитулацията на нацистка Германия във Втората световна война и по повод Деня на Европа 9 май, парламентът осъди всички форми на ксенофобия, екстремизъм, неофашизъм и насилие, и призовава към въздържане от действия, водещи до нови разделителни линии в Европа. В хода на дебатите искането на социалистите да бъде призната ролята на съпротивата срещу фашизма и първостепенната заслуга на СССР в разгрома на хитлерофашизма не бяха приети.Десницата подкрепи декларацията, възприемайки я като крачка към общ прочит на най-тежките моменти в историята, чиято липса отдавна тежи на българското общество. Общ прочит на проблемната дата 9 май няма и в международен план, а в противоречията около нея този път българските управляващи заеха безпрецедентно категорична позиция. Президентът Росен Плевнелиев отклони поканата да участва в тържествата в Москва по случай Деня на победата 9 май, за да присъства на конференцията за 70-ата годишнина от края на Втората световна война, организирана в Полша.
Помолен да коментира, дали участието в тази конференция не представлява нещо като контрасъбитие на честванията на 9-и май в Москва, държавният глава изтъкна, че Денят на Европа не противоречи на почитането на паметта и на уроците от Втората световна война. Точно поради това, изтъкна той, на 9-и май в България ще се издигне високо европейското знаме, но също ще положат 23 урни от всички кръвопролитни битки, в които българи са участвали по времето на Втората световна война. Болезнените реакции в парламента от страна на силите, които критикуваха окончателния текст на декларацията за 9 май, свидетелстват обаче, че независимо от голямото отстояние във времето, въпросът в България продължава да е проблемен и да разделя обществото. Не толкова болезнено като някога, но все пак да го разделя. Докога ли?
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...
Българските държавни железници организират празнично пътуване за любителите на железопътния транспорт. Коледен влак с парен локомотив и шест празнично украсени вагона ще се движи на 21 декември по маршрута Горна Оряховица – Плевен – Горна..
В петък , 20 декември, ще преобладава слънчево време. Преди обяд в низините и равнините все още ще бъде мъгливо или с ниска облачност, но до обяд видимостта ще се подобри. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад. Минималните температури ще бъдат между..
Българската хотелиерска и ресторантьорска организация връчи своите годишни награди за професионални постижения в областта на туризма, в които отличи и..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на..
Игнажден е! Без значение дали е „България днес“ е вашият информационен „полазник“ или..