Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И при холандското председателство на ЕС съдебната система у нас ще е под лупа

Снимка: архив

От 1 януари Холандия пое председателството на Европейския съюз. По този повод през седмицата се проведе дискусия, организирана от посланика на кралството у нас Томас ван Оорсхот. На тази дискусия стана ясно, че Механизмът за сътрудничество и проверка ще продължи, докато България изпълни всички изисквания. „Следващият доклад ще бъде в края на януари, по-точно 27 януари. Трябва да видим какъв ще е той. В него ще бъдат отразени всички развития от последната година“, заяви Негово превъзходителство по време на дискусията и припомни, че от осем години, два пъти в годината Европейската комисия публикува доклад за напредъка на България и това, по думите му, дава добри резултати. Томас ван Оорсхот припомни още, че преди време британският посланик у нас Ема Топкинс заяви, че в предстоящия доклад Европейската комисия ще има критики, свързани с борбата с корупцията по високите етажи на властта. „Комисията внимателно ще наблюдава дали ще бъде гласуван и в какви срокове антикорупционният закон, станал известен като закона на Меглена Кунева", заяви още дипломатът, който, припомняме пък ние, подкрепи протеста на съдиите заради половинчатата съдебна реформа и изрази съжаление за оставката на съдебния министър Христо Иванов по същия повод.

Знайно е, че Холандия е против влизането на България в Шенген. По темата посланик ван Оорсхот заяви, че системата е „важно постижение за Европейския съюз”, но в момента е под атака. По думите му част от проблемите идват от по-слабия контрол по външните граници на Европейския съюз. Но: „Цел за всички е България да влезе в шенгенското пространство. Всички ще имаме полза от това. Но някои членки правят връзка на членството с върховенството на закона. Защото между двете има връзка. Трябва да има работеща съдебна система", смята дипломатът. А като имаме предвид, че Холандия, в лицето на нейния премиер Марк Рюте, настоява за значително намаляване на броя на мигрантите, които достигат до Европа, става ясно, какво означава това за България като външна граница – хем извън Шенген, хем щит срещу мигрантите, макар и с нереформирана съдебна система. За системата си има доклад.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Избирателите извън страната ще гласуват с най-дълга бюлетина

В ЦИК беше представена бюлетината за предсрочните парламентарни избори на 27 октомври. Регистрирали кандидатски листи са 28 партии и коалиции, има и един независим кандидат от Плевен. Най-дългата бюлетина ще бъде за избирателите извън страната..

публикувано на 01.10.24 в 19:01

България днес - 1 октомври 2024 г.

В Световния ден на музиката и на архитектурата 1 октомври ще говорим за градежите и устоите на българската политика в условия на предизборна кампания. Каква е мелодията, която долавят българите зад граница и колко голяма изненада..

публикувано на 01.10.24 в 19:00

Откриха обновения ГКПП "Калотина" на границата със Сърбия

Граничният контролно-пропускателен пункт "Калотина" на границата със Сърбия вече е обновен и е с близо 30% повишена пропускателна способност за леки автомобили. Той разполага с по седем ленти за влизане и за излизане от страната, както и с..

публикувано на 01.10.24 в 18:53