Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес е Ден на родилната помощ

| обновено на 21.01.16 в 19:32
Снимка: БГНЕС

21-ви януари се чества у нас като Ден на родилната помощ. По повод празника в столичната болница "Майчин дом"  беше открита изложба "Началото на живота", като там, както и в Първа градска АГ болница "Света София" и болница "Света Ана", бяха посрещнати медии и официални гости.

Медиците от родилното отделение на болницата в Смолян пък спазиха традиционния обичай "измиване на ръцете на акушерката". Самодейци от Народно читалище "Балкански просветител” и представители на пенсионерския клуб в кв. "Райково" поздравиха лекарите и медицинския персонал с кратка програма.

"Майчин дом" остава болницата с най-много родени бебета през 2015 година - 3 971. От тях над 750 са били недоносени. В болница "Света София" са проплакали 2 572 новородени. И в двете лечебни заведения преобладават родените момчета. Като основни предизвикателства пред развитието на родилната помощ в деня на празника й бяха маркирани недостатъчното финансиране и изтичането на кадри.

Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, помагали при раждане в миналото. На този ден се засвидетелства почит и уважение към лекарите и акушерките, които помагат на жената в най-важния момент за нея - раждането.

Условията за раждане в България се подобряват, но броят на родените деца намалява и всички трябва да мислим в тази посока. Това е равносметката, която направиха в Деня на родилната помощ специалисти в сферата. В София три от най-големите родилни болници отбелязаха официално Бабин ден и отвориха врати за посетители.

"Зебрите" са самостоятелна акушерска практика, в която работят три акушерки и един психотерапевт като грижата ни е изцяло насочена към бременните жени, обясни за предаването “Нещо повече“ акушерката Йоана Станчева, част от акушерската практика, която е първата такава самостоятелна у нас:

Специфичното при нас е, че това, което правим, отнема много време и грижа, като ние се запознаваме с цялата клинична история на жените, които идват при нас, както и обсъждаме всички належащи въпроси, които те имат.

Сравнително от скоро е законово регламентирано да има право акушерката да работи сама извън болнично заведение, като това е определящо, обясни още акушерката Илона Нешкова, също част от практиката, в която се водят консултации на бременни с нискорискова бременност, като освен обичайните процедури, познати от всеки АГ кабинет, акушерките отговарят и на въпроси, разсейват съмнения и успокояват тревогите на бъдещите майки.


Подробности чуйте в репортажа на Надежда Цекулова за предаването "Нещо повече" в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!