Изненадващо за мнозина, през изтеклата седмица управляващите и опозиционните сили в България показаха, че могат и да са единни. На конференция в Европейския парламент в Брюксел евродепутати от управляващата партия ГЕРБ и от опозиционните БСП и ДПС настояха за „преосмисляне” на мониторинга на ЕК върху съдебната система и вътрешния ред в България. Противно на здравата логика, на фона на отрицателни оценки за хода на съдебната реформа в страната и на продължаващи и неотхвърляни от никой критики за корупция по високите етажи на властта, организаторите пледираха мониторингът да бъде преосмислен и дори отменен, защото вреди на България в международен план, не дава очакваните резултати, а даже е дискриминационен, тъй като не се прилага спрямо други държави от ЕС със сходни проблеми. Прозвуча парадоксално, но от по-малкия коалиционен партньор в управлението – Реформаторския блок, се обявиха против. Реформаторите смятат, че цел на искането за отмяна е да се запази статуквото в правосъдието и вътрешния ред, където въпреки критиките на ЕК, няма действия за напредък. Раздор пролича и сред представителите на Темида. В Брюксел за отмяна на мониторинга пледираха не само евродепутати, но самият главен прокурор и други висши представители на съдебната власт. В София обаче изтъкнати магистрати изразиха несъгласие с тезите им, отбелязвайки, че проблемът не е в наблюдението на ЕК, а в наблюдаваните национални институции. Последното становище се споделя и от по-голямата част от обществото, защото според социологически проучвания 80% от българските граждани имат доверие в европейския мониторинг и го възприемат като гаранция, че и в България ще има реформи… В крайна сметка ЕК не отстъпи пред натиска за отмяна на мониторинга и заяви, че той ще бъде прекратен, когато се изпълнят целите му. Развръзката показа, че сме били свидетели на един безсмислен епизод в българския обществено-политически живот и на своеобразен опит за прехвърляне на проблемите в правосъдието и вътрешния ред „от болната глава на здравата“. Но епизодът е и разочароващ, защото недвусмислено показа липса на воля за реформи и силно желание да се съхрани едно статукво, което от години спъва нормалното развитие на България.
В четвъртък , 23 януари, сутринта в низините, котловините и протежението на река Дунав ще има мъгла и намалена видимост с ниска облачност. Около обяд видимостта ще се подобри, облачността ще се разкъсва и намалява и ще последва предимно..
Йеменските хути от групировката "Ансар Аллах" освободиха екипажа на кораба Galaxy Leader, похитен в края на 2023 година в Червено море, предаде БНТ. Капитанът и старши помощник капитанът са граждани на България. Освен двамата българи, в екипажа..
Известната камерунска писателка и активистка, отличена с награда "Гонкур на гимназистите", Джаили Амаду Амал пристига в България за "Нощта на четенето" 2025 г. по покана на Френския институт в София и издателство "Ентусиаст". Амал ще бъде част..
До края на идната седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които да залегнат в управленската програма на управляващата коалиция...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен. Това заяви пред БНР депутатът от ГЕРБ Делян Добрев председател на Комисията по..
През нощта над източните райони облачността ще остане значителна. Над останала част от страната ще бъде ясно. На повечето места ще бъде почти тихо. Около..