Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Управляващи и опозиция – единни срещу мониторинга на ЕК

Снимка: архив

Изненадващо за мнозина, през изтеклата седмица управляващите и опозиционните сили в България показаха, че могат и да са единни. На конференция в Европейския парламент в Брюксел евродепутати от управляващата партия ГЕРБ и от опозиционните БСП и ДПС настояха за „преосмисляне” на мониторинга на ЕК върху съдебната система и вътрешния ред в България. Противно на здравата логика, на фона на отрицателни оценки за хода на съдебната реформа в страната и на продължаващи и неотхвърляни от никой критики за корупция по високите етажи на властта, организаторите пледираха мониторингът да бъде преосмислен и дори отменен, защото вреди на България в международен план, не дава очакваните резултати, а даже е дискриминационен, тъй като не се прилага спрямо други държави от ЕС със сходни проблеми. Прозвуча парадоксално, но от по-малкия коалиционен партньор в управлението – Реформаторския блок, се обявиха против. Реформаторите смятат, че цел на искането за отмяна е да се запази статуквото в правосъдието и вътрешния ред, където въпреки критиките на ЕК, няма действия за напредък. Раздор пролича и сред представителите на Темида. В Брюксел за отмяна на мониторинга пледираха не само евродепутати, но самият главен прокурор и други висши представители на съдебната власт. В София обаче изтъкнати магистрати изразиха несъгласие с тезите им, отбелязвайки, че проблемът не е в наблюдението на ЕК, а в наблюдаваните национални институции. Последното становище се споделя и от по-голямата част от обществото, защото според социологически проучвания 80% от българските граждани имат доверие в европейския мониторинг и го възприемат като гаранция, че и в България ще има реформи… В крайна сметка ЕК не отстъпи пред натиска за отмяна на мониторинга и заяви, че той ще бъде прекратен, когато се изпълнят целите му. Развръзката показа, че сме били свидетели на един безсмислен епизод в българския обществено-политически живот и на своеобразен опит за прехвърляне на проблемите в правосъдието и вътрешния ред „от болната глава на здравата“. Но епизодът е и разочароващ, защото недвусмислено показа липса на воля за реформи и силно желание да се съхрани едно статукво, което от години спъва нормалното развитие на България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Македонски творци отказаха да гостуват в София за честване на Гоце Делчев

Творците от Северна Македония, които са потвърдили участие в концерта за отбелязването на 153-ата годишнина от рождението на Гоце Делчев, са отказали ангажимента, съобщава БТА. Преди повече от седмица актрисите Валентина Божиновска и Илина..

публикувано на 31.01.25 в 11:55
Бургаският мост - място за срещи и още нещо...

Български градове в надпревара за Европейска столица на културата 2032

През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година, когато двете държави официално ще поканят своите градове да подготвят кандидатурите си...

публикувано на 31.01.25 в 11:25

"Възраждане" искат правителството да прекрати сътрудничеството със СЗО

Партия “Възраждане” внася проекторешение за излизане от споразумението със Световната здравна организация (СЗО), съобщиха от парламентарната формация. Те изискват от правителството да прекрати Основното споразумение със СЗО за установяване на..

публикувано на 31.01.25 в 11:07