След поредни политически консултации с парламентарните сили, президентът Росен Плевнелиев отчете в парламента, че диалогът в 43-то Народно събрание днес е по-конструктивен, отколкото в 42-то. Това, според президента, е признак за политическа стабилност, а тя от своя страна е предпоставка за провеждането на реформите и за подобряването на икономическата среда. Приоритетно трябва да се развиват реформите в съдебната реформа, административната и електронно управление, здравеопазването, образованието, пенсионното дело и водния сектор, смята държавният глава.
Политическите консултации са го убедили още, че след като вече е постигнала своите стратегически цели – членство в ЕС и НАТО, България днес се нуждае от нови цели като изграждане на социално отговорна икономика, елиминиране на бедността, пълноправно членство в Шенген, влизане в еврозоната. Особено голямо предизвикателство пред страната е демографската криза. Има нужда и от нови идеи във външната политика, основани на европейските ценности за мир, върховенство на закона и свободи, смята също Росен Плевнелиев. Оптимистичните заключения дадоха на президента основание да посочи, че вече е време да започне подготовката на план „България 2030”, в който трябва да се формулират реалистични за изпълнение цели. Оптимизмът на държавния глава обаче бе помрачен от поведението на част от парламентарните сили. Групата на „БСП Лява България” напусна пленарната зала в знак на протест срещу отказа на мнозинството по телевизията и радиото да бъдат излъчени и партийните реакции на президентското слово. Според левицата, отказът е показал желание под булото на общо съгласие да бъдат скрити реалните проблеми и противоречия в страната. От пленарната зала отсъстваха, впрочем, и Демократи за силна България, които формално са част от управляващата коалиция. Групата на ГЕРБ съжали, че с поведението си някои сили са развалили едно добро начало, даващо надежди за обединение на българските политици около националните интереси. Така и самата управляваща партия призна, че обединение около националните интереси няма.
България участва в международното туристическо изложение CMT Щутгарт. Форумът се провежда от 18 до 26 януари 2025 г., а основните акценти са къмпинг и караванинг, мотоциклети, велотуризъм, голф, SPA, круизни пътувания и други, съобщава..
В събота , 25 януари, в сутрешните часове над Източна България облачността все още ще е значителна, но след обяд и там ще намалее. Минималните температури ще са между 0 и 5°, в София ще е около 0°. През деня ще бъде предимно слънчево, а..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф. д.и.н Казимир Попконстантинов. Автентичността на откритието сред останките на средновековния манастир..
Българо-албанска бизнес камара ще подпомага връзките между албанската и българската общност в сферата на бизнеса, като амбицията е да създаде едно уникално..
Ползите за България от пълното влизане в "Шенген" се оценяват на над 800 млн. евро годишно. Най-големи ще са за производителите и износителите. Но..
След близо 80 години, нова гнездова колония на застрашения къдроглав пеликан се сформира в България. Птиците заеха изкуствени острови, изградени от..