Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Григорова: С помощта на митове се редуцират социалните плащания

КТ "Подкрепа" ще представи доклад с цялостна картина на социалните помощи у нас

| обновено на 31.05.16 в 17:47
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Повече от 600 хиляди са работещите бедни у нас, близо половин милион са без здравно осигуряване поради бедност, а над 300 хиляди са безработните с нисък или никакъв доход.  Това сочат данните от изследване на сдружение "Солидарна България“, подготвено съвместно с КТ „Подкрепа“. През последните 9 години броят на подпомаганите крайно бедни е редуциран със 77 на сто. 
Има непрекъснат спад в броя на изплащаните социални помощи. Най-сериозен е бил той за 2010 година, когато е регистриран 37% спад в броя на отпуснатите помощи. Това се случва на фона на непрекъснато говорене колко е щедра социалната система. Има поредица помощи, които са замразени и не са актуализирани от 10 години. Това каза в предаването "Преди всички" Ваня Григорова, икономически съветник в КТ "Подкрепа" преди представянето на доклад, който очертава цялостната картина на социално подпомагане у нас.

Вместо да се приложи контрол там, където има пропуски, винаги се пристъпва към орязване на възможностите за подпомагане на хората с увреждания. Инвалидните пенсии се пазаруват, но това не става без отсреща да има служител, който да е склонен да бъде напазаруван, подчерта Григорова и припомни данните, според които у нас хората с инвалидни пенсии са около 12% при среден дял на хората с увреждания в ЕС 16 на сто, т.е. ние сме под средните европейски нива. По думите ѝ митът, че у нас има твърде много инвалиди е само един от митовете за злоупотреби, които се тиражират, а заради други митове не се увеличава например майчинството:

Майчинството през втората година е под равнището на минималната работна заплата, с което майката и нейното дете се обричат автоматично на бедност. Помощите за безработица също не са актуализирани – човек, който се е осигурявал срещу безработица, получава 150 лв. месечно, което е крайно възмутително, защото представлява 50% от линията на бедност.

Агенцията за социално подпомагане не отчита брой хора, а брой помощи, затова не може да се говори колко хора у нас получават социални помощи, уточни експертът.

Най-масово получаваната помощ у нас са детските надбавки – малко над 700 хиляди деца получават такива, но същевременно 400-500 хиляди са децата, които не получават.

В т.нар. "сива бедност" влизат хората, които по никаква начин не са обхванати от статистиката и за които не се предвиждат никакви мерки за подпомагане – по груби оценки те са около 2 600 000. Това според Григорова се припокрива с евроданните за 2,5 млн. души у нас, които живеят в дълбока бедност.

В други държави се правят изследвания каква част от социалните помощи се получават чрез измама – за Великобритания делът е 0,7%, а за Канада – 0,6%, посочи още Ваня Григорова.

Интервюто на Веселина Миланова с Ваня Григорова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!