Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Орел на Дунава” – среща с античното

Снимка: eagleonthedanube.org
Пленени от историята или от чисто любопитство, всеки един от нас се е замислял за това, какъв би бил животът ни, ако живеехме в миналото. С какви трудности бихме се срещнали в тогавашните ежедневие, бит и култура? Отговорите ще открием в тазгодишното издание на фестивала „Орел на Дунава”. Събитието се провежда от 2008 г. в Свищов. Това е единственият в България фестивал, пресъздаващ военния бит и сблъсъците между Имперски Рим и вражеските племена и народи. С богата културна програма и като утвърден международен форум за среща на любителите на възстановките от различни краища на България, Европа и САЩ, фестивалът завладява със своята магия.

През почивните дни в римската крепост „Нове“ край Дунав минало и настояще ще се слеят. Крепостта ще стане арена на гладиаторски битки, борби и варварски нашествия. Какво още ни очаква? – разказва Стефан Проданов, председател на Съвета по туризъм към община Свищов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почитаме светите равноапостолни Константин и Елена

Днес православната църква се прекланя пред светиите Константин и Елена, възпяти като равноапостолни, защото подобно на апостолите са положили усилия за разпространение на Христовото учение. Свети Константин бил император на Византия през IV век. Той въвежда..

публикувано на 21.05.24 в 07:10
Петър Богдан Бакшев, нарисуван от Васил Горанов

Репродукция на първата българска история от XVII в гостува в президентството

Репродукция на ръкописа на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“ - първият исторически трактат за България, предшестващ с близо век знаменитата "История славянобългарска" на отец Паисий, ще бъде представен днес от 11.00 часа в..

публикувано на 21.05.24 в 06:30
Софиянци се тълпят да прочетат царския манифест с указа-закон за новата власт на превратаджиите

Български уроци – защо един военен преврат не води до "обнова"?

Преди 90 години, на 19 май 1934 г., движението "Звено" и Военният съюз в България извършват безкръвен преврат. В името на модернизирането на страната, наречено "обнова" те премахват Търновската конституция , забраняват партиите и македонската..

публикувано на 19.05.24 в 05:30