Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коледният панаир на книгата – празник за интелигентната публика в София

БНР Новини
Снимка: БУЛФОТО

Всеки, прекрачил прага на НДК тези дни, попадна в „необятно море“ от книги. С мащабите, които доби тазгодишният Коледен панаир на книгата, най-голямата изложбена сграда в София отново показа, че заслужава името си Национален дворец на културата.

За 6 дни книгите буквално завладяха цялото пространство от партера до третия етаж на двореца. Издателствата, повече от 200 на брой, привлякоха публиката с разнообразни заглавия от български и чуждестранни автори. На един щанд можеше да се намерят както класическа литература, така и съвременни автори, които провокират вниманието със заглавия от рода на „Кой управлява света?“, „Масонският мит“ и „Ръкописите от Мъртво море“. Панаирът по традиция дава възможност на известни български автори, издали книги в последно време, да застанат пред своята публика. Посетителите използваха възможността да се срещнат с изследователя на тракийските гробници проф. Николай Овчаров и да разговарят за новата му книга, посветена на пътешествията и археологията. По същото време медийният експерт проф. Лилия Райчева представи книгата си„Феноменът телевизия”.

Сред чуждестранните автори голям интерес предизвика срещата с Хасан Бласим, един от най-ярките гласове на съвременната арабска литература. Писателят, който беше гост на Международен литературен фестивал, част от панаирната програма, представи своя втори сборник с разкази, озаглавен "Иракският Христос". Хасан Бласим е първият арабски писател, носител на наградата Independent Foreign Fiction Prize за 2015 г. Преди 15 години той е преминал нашата граница като бежанец на път към Западна Европа. На българската публика Хасан Бласим припомни, че най-ценното, което имаме, е свободата на словото и че диктаторският режим на Саддам Хюсеин в неговата страна е заличил през изминалите 50 години не едно поколение талантливи писатели и поети.

От семейство на български емигранти произхожда друг талантлив автор, представен с нова книга в рамките на панаира. Илия Троянов живее отдавна в Германия, но е добре познат на българската публика. Тази година той се представи с последния си роман „Власт и съпротива“, който вече е включен в класацията за най-добър немскоезичен роман на 2015 г.

Темите за миграцията, границите и самоопределянето на личността бяха интерпретирани в лиричен аспект от най-младите автори по време на литературния фестивал. Панаирът на книгата имаше и своя музикална страна в лицето на група „ЛаТекст“, която съчетава деликатността на поезията с енергията на рок музиката. Петър Чухов е сред основателите и авторите на текстове за групата. Занимава се с поезия от дете и казва, че няма време, което да не е подходящо за поезия. Описването на действителността чрез стихове е механизъм, който човек от край време използва, за да осмисли живота и да се задържи в него. И още за тазгодишния фестивал от Петър Чухов:

Специално моята поезия не би могла да се нарече социално ангажирана. По-скоро се занимава с проблемите на човека, а те са самота, любов, обезсмисляне на живота. Това са банални на пръв поглед неща, но винаги носят болка и всеки човек ги преживява в даден момент. Интересното, което забелязах на тазгодишния фестивал, беше, че поетите бяха по-млади – на около 20 години, а прозаиците бяха хора на по-зряла възраст, около 30 и повече години. Очевидно за прозата е необходима по-сериозна възраст. Всички автори предизвикаха интерес сред публиката, а и още нещо – повечето от тях не бяха с хуманитарно, а с техническо образование. Сред тях имаше хора с дипломи за висше образование в областта на биологията, физиката, архитектурата. За мен беше любопитно да видя как добре се съчетават техническият и научният интелект с техните литературни прояви.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Балетът на Националната опера е гост на фестивала Sounds of Oradea в Румъния

Балетът на Националната опера гостува на фестивала Sounds of Oradea в Румъния, съобщават от Софийската опера и балет. Третото издание на международния фестивал е от 14 до 16 юни и включва три програми в популярни културни пространства в града...

публикувано на 15.06.24 в 08:35
Директорът на Софийската градска художествена галерия Аделина Филева

В Берлин представят майстора на живописта Дечко Узунов

Тази вечер,13 юни, от 19.00 ч. директорът на Софийската градска художествена галерия Аделина Филева ще представи пред публиката в Берлин каталога "Дечко Узунов". Събитието ще се проведе в Българския културен институт (Leipziger Str. 114 – 115,..

публикувано на 13.06.24 в 16:01
Люк Леви

Люк Леви за европейските диалози и идентичност

"Каква е европейската история, която споделяме? Какви са културните характеристики и политическият дискурс, които оформят и поддържат проекта за обединена Европа в София и Париж, в Киев и във Варшава; в Рига и в Будапеща, в Белград, в Сараево и Кишинев..

публикувано на 13.06.24 в 11:35