Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български студенти са открили 72 нови тела в Слънчевата система

Снимка: БГНЕС

Български студенти са открили 72 нови астероида в Слънчевата система, които на по-късен етап ще могат и да именуват.

Това заяви за „Преди всички“ доц. Сунай Ибрямов, директор на Астрономическия център към Факултета по природни науки в Шуменския университет.

Негови възпитаници взеха участие в приключващата днес международна кампания за търсене на астероиди:

Студентите от Шуменския университет направиха 72 нови открития на астероиди от основния Астероиден пояс между планетите Марс и Юпитер. Това обаче са предварителни открития. Нужно е да се получат 1-2 положения на обекта в небосвода, да се изчисли орбитата му и откритието да се потвърди.

След потвърждението новооткритият астероид получава временно наименование и започват допълнителни наблюдения и изчисления на орбитата, които продължават 6-7 години.

След това откривателите, в случая студенти от Шуменския университет, имат възможност да предложат имена на откритите от тях обекти. Самата процедура е дълга, защото предложенията се разглеждат от комитета по именуване на малки тела и стават окончателни след утвърждаването им на генералната асамблея на Международния астрономически съюз. Това е единствената организация, която има право да именува астрономически обекти.

Астрономът уточни, че астероидите в Слънчевата система са се образували заедно с големите планети в нея и изследването им може да даде отговори на въпросите как се е създала системата и какво предстои да се случи с нея. До момента са открити над 800 000 астероида, а орбитата на 500 000 от тях е изчислена, допълни българският учен.

По думите му, сериозен интерес представляват тези 2%, чиято орбита засича тази на Земята, а специални телескопи има функцията на защита на планетата от такива колизии.

Има идеи и програми в момента да се изпращат мисии на астероиди. За колонизация не можем да говорим, защото размерите им са малки и гравитацията е ниска. Човек не може да оцелее дълго време на повърхността на един астероид.

Целия разговор чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!