Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
100 милиона лева са дълговете на общинските болници, като 47 милиона от тях са просрочени, сочат данни на здравното министерство. Дълговете са предимно за медикаменти и консумативи, съобщи заместник-министърът Бойко Пенков на дискусия за проблемите на общинските болници в Националния тристрарнен съвет.
След анализ ще бъдат предложени мерки на всяка община, която да оздрави проблемните лечебни заведения. Болници няма да се затварят, каза Пенков:
Затваряне – не, за преструктуриране говорим. Има проблем с Белоградчик, с Димитровград, с Омуртаг. Това, което ние можем да направим и правим, е – реално увеличаване на средства, като заплащаме на болниците всяка една лечебна дейност, която Касата не плаща. Това са някъде в рамките на 22 милиона годишно.
За протестиращите днес медици от болницата в Ловеч, заместник-министърът обясни:
Болницата, която е била в болницата вътре, и която в момента вече не е вътре, в момента е запорирала сметките на болницата в Ловеч. Всички опити, които полагаме да се свържем с хора, които могат да взимат решения, към този час са безрезултатни.
Бизнес и синдикати предложиха мерки за оцеляване на общинските болници като създаване на специален фонд за тяхното подпомагане, списък със защитени здравни заведения, както и местната власт, за да може да финансира и заплатите на персонала. В момента 83 процента от приходите на болниците от Касата отиват за заплати.
В петък Националното сдружение на общините ще поиска от министър Кирил Ананиев да се удвоят от 6 на 12 милиона лева парите за подпомагане на отдалечените общински болници. Това ще позволи 65 заведения да оцелеят през най-тежките зимни месеци.