Българските неделни училища, създадени от сънародниците ни зад граница, са възрожденски по своя смисъл институции. Те са самоорганизиращи се общности, подпомогнати от българската държава. С ентусиазъм, време и усилия съхраняват българското, където и да се намират и не прекъсват връзката с родината. За да стане по-видима работата на нашите неделни училища зад граница, се организира мащабна инициатива под общото название „Розите на България“. Идеята е на Министерството на образованието и науката (МОН), което предложи общобългарско честване на 11 май – деня за почит към Светите равноапостоли Кирил и Методий. Обединяващ елемент от програмата е традиционното българско хоро, което ще се извие на централните площади в големите градове на Европа и по света. По данни на МОН в честванията ще се включат близо 35 хиляди души в 43 държави на 5 континента.
Общо 328 са неделните училища по света. На 11 май наши сънародници – деца, учители родители и всички, които са съпричастни към българската култура, ще изпълнят едно и също българско хоро – „Празнична сюита“, в изпълнение на оркестъра на БНР. Така ще бъде по цял свят. След края на инициативата ще съберем видеоматериалите от тези хора в голям филм, който отразява настроението на празника сред сънародниците ни по света. Искаме да акцентираме на факта, че ролята на тези училища е изключително важна, не само за поддържане на българската идентичност, но е свързана с възможността учениците в тези училища да завършват обучение по език, история и география, да получават удостоверение за това и да не полагат допълнителни изпити в случай, че решат да продължат образованието си в България. Там се провежда и подготовка на кандидатстуденти за прием в български университети. Чрез неделните училища ние поддържаме връзката с нашите сънародници в чужбина и държим отворена вратата за завръщането им обратно в България. От 2009/2010 учебна година до сега са предоставени над 51 млн. лева за подпомагане дейността на тези училища. Полагат се всички усилия, за да се поддържат неделните училища живи и за съхраняване на националното ни самосъзнание и култура.
„Розите на България“ е продължение на нашата дългогодишна работа с българите по света, техните организации и Асоциацията на българските училища в чужбина. Когато учредихме програмата „Роден език и култура зад граница“ ние всъщност регламентирахме създаването на близо 340 училища на българските общности в целия свят.
В брой 36 на предаването слушайте: Каква е България в очите на италианците и как се променя отношението на италианските медии към страната ни – интервю с българката Ирина Стоилова, която е част от международния отдел на медийната корпорация Rai;..
Подкрепата за ГЕРБ е 26.0%. Лидерът на партията Бойко Борисов се ползва с най-високо доверие сред политиците - 24.4%, но и със значително недоверие - 49.4%, сочи представително проучване на "Алфа Рисърч", проведено от 15 до 20 януари. "Продължаваме..
С време 41 минути и 12 секунди Валентина Димитрова спечели златен медал на Европейското първенство по биатлон за девойки. В германския зимен център Алтенберг българката победи в индивидуалната дисциплина на 12.5 км. Валентина направи по един пропуск в..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях..
Новият министър на външните работи на България Георг Георгиев проведе първи телефонен разговор с Върховния представител по въпросите на външните работи и..