Българските неделни училища, създадени от сънародниците ни зад граница, са възрожденски по своя смисъл институции. Те са самоорганизиращи се общности, подпомогнати от българската държава. С ентусиазъм, време и усилия съхраняват българското, където и да се намират и не прекъсват връзката с родината. За да стане по-видима работата на нашите неделни училища зад граница, се организира мащабна инициатива под общото название „Розите на България“. Идеята е на Министерството на образованието и науката (МОН), което предложи общобългарско честване на 11 май – деня за почит към Светите равноапостоли Кирил и Методий. Обединяващ елемент от програмата е традиционното българско хоро, което ще се извие на централните площади в големите градове на Европа и по света. По данни на МОН в честванията ще се включат близо 35 хиляди души в 43 държави на 5 континента.
Общо 328 са неделните училища по света. На 11 май наши сънародници – деца, учители родители и всички, които са съпричастни към българската култура, ще изпълнят едно и също българско хоро – „Празнична сюита“, в изпълнение на оркестъра на БНР. Така ще бъде по цял свят. След края на инициативата ще съберем видеоматериалите от тези хора в голям филм, който отразява настроението на празника сред сънародниците ни по света. Искаме да акцентираме на факта, че ролята на тези училища е изключително важна, не само за поддържане на българската идентичност, но е свързана с възможността учениците в тези училища да завършват обучение по език, история и география, да получават удостоверение за това и да не полагат допълнителни изпити в случай, че решат да продължат образованието си в България. Там се провежда и подготовка на кандидатстуденти за прием в български университети. Чрез неделните училища ние поддържаме връзката с нашите сънародници в чужбина и държим отворена вратата за завръщането им обратно в България. От 2009/2010 учебна година до сега са предоставени над 51 млн. лева за подпомагане дейността на тези училища. Полагат се всички усилия, за да се поддържат неделните училища живи и за съхраняване на националното ни самосъзнание и култура.
„Розите на България“ е продължение на нашата дългогодишна работа с българите по света, техните организации и Асоциацията на българските училища в чужбина. Когато учредихме програмата „Роден език и култура зад граница“ ние всъщност регламентирахме създаването на близо 340 училища на българските общности в целия свят.
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа...
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..