Село Върбица се намира в Централна Северна България. Инфраструктурата в района е в лошо състояние, а в селото времето е разрушило много от къщите, в които от години няма живот. За щастие голяма сграда на училище и детска градина има, но децата се топят от година на година. Настоящата учебна година може да се окаже последна за местното училище, а след това и то ще се превърне в пустееща сграда, вероятно с изпочупени прозорци и провиснали врати. Населението във Върбица е наполовина българско, а другата половина са роми. По-голямата част от жителите, общо около 500 човека, са пенсионери. Наследниците на много от тях от години са в чужбина, там работят и отглеждат своите деца. Връщат се рядко, защото няма какво да ги задържи в селото. Осеяният с неравности път е още едно препятствие, което може да откаже и най-големите почитатели на селския бит да го посетят. Иначе Върбица е само на 25 км от големи градове като Горна Оряховица и Велико Търново.
Желание и амбиция да се съживи живота в селото виждаме в идеята за нов фестивал, предложена от местния читалищен деятел Анелия Димитрова. Като цяло върбишкото землище е едно от най-големите в община Горна Оряховица, а земята е сред най-плодородните. Тук има масиви от царевица, пшеница, соя, грах и други култури. Почти няма лоша земеделска година – казва Анелия Димитрова, която от две години е председател на читалище „Градина-Върбица 1894”. Откакто е поела читалищната дейност все й се иска да развесели хората и да докаже, че животът на село не е скучен. А на хората малко им трябва, за да се почувстват горди с труда и уменията си. Така у Анелия се появила идеята за фестивал, не на какво да е, а на най-българското ястие – баницата. И понеже най-хубава е домашната баница с хрупкава и напукана коричка, шеговито нарекли празника Фестивал на дрипавата баница. В нашето село баница се прави по всякакви поводи – от Коледа до Петровден, когато имаме прясно сирене – разказва Анелия Димитрова:
Повечето от жените сами си правят корите по различен начин – точени, дърпани, месени и т.н. Баницата им винаги става прекрасна на вкус. Няма нищо по-хубаво от храната, приготвена вкъщи от ръцете на българина. Във Върбица характерна рецепта за баница нямаме, но се отличаваме с това, че всяка домакиня се стреми да приготви най-хубавата баница, експериментира и така всяка баница се получава различна от другите.
Идеята се появи, когато обмисляхме какъв празник трябва да се провежда в нашия край. Искахме да внесем някакво разнообразие и да не сме като другите – само с песенен фестивал, а да се отличаваме. Съгласихме се да включим и кулинарен елемент, обмислихме и решихме, че няма нищо по-хубаво, достъпно и обичано за българите от баницата, която царува на трапезата ни през всички сезони на годината.
Фестивалът на дрипавата баница тази година се проведе на 19 май и беше пети по ред. В първите години участвали само местни майсторки от селото, но Анелия Димитрова решила, че фестивалът е толкова весел, пъстър и различен, че на него трябва да присъстват повече хора. Още миналата година на поканата й се отзовали 14 състава от 8 общини на България. Всичко подсказвало, че пътят е правилен и това е първа стъпка за съживяване на малкото село Върбица. Винаги преди празника се надяваме времето да е хубаво, защото такова събиране на закрито не става – казва Анелия Димитрова и продължава:
Когато са разпънати дългите маси на открито, когато има сцена за автентичен фолклор, когато хората се хванат на хоро, каквато е българската традиция – тогава се получава усещането за празник. Може да звучи нелогично, но на село живеем по-добре, отколкото в големия град. Хората са по-задружни, събират се, помагат си, най-лошото обаче е, че са на изчезване.
От 9 януари 2025 г. всеки пътуващ, който иска да достигне до Терминал 2 на летище София с автомобил ще преминава през бариерни системи, които регистрират номерата на автомобилите. Това съобщи операторът на летището СОФ Кънект. Новата система..
Най-разпространените в България имена през 2024 година са били Георги (140 818) и Мария (100 651). След тях се нареждат Иван и Иванка, а после - Димитър и Елена, показват данните на НСИ. При новородените през изминалата година най-популярно за..
В първия ни брой за 2025 г. слушайте: Новогодишно наричане от Бесарабия – за обичая „Поле-поле“ разказва етнографът Галина Манолова; За предизвикателството да издаваш български вестник зад граница и посланията, които той отправя –..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
От 2 януари Българската народна банка пуска в обращение златни възпоменателни монети на тема "Св. Богородица - Златна ябълка". Монетите са с номинали 10,..