Песента е най-краткото музикално произведение, което само за няколко минути може да разкаже цяла огромна история, да предаде дълбини и перспективи, в които да се потопиш – думи на Мирослава Кацарова, споделени дни преди концерта IMAGINE на 25 януари в Дома на културата „Борис Христов“-Пловдив.Той е съвместна продукция на известната джаз певица, оркестъра на Пловдивската опера и „Джаз комбо“ с лидер Мирослав Турийски.
Проектът носи името на популярната песен на Джон Ленън, която ще прозвучи заедно с песни от репертоара на Едит Пиаф, Жак Брел, Стинг, Жоао Жилберто, Били Холидей, Антонио Карлос Жобим и др. Мирослава пее на пет езика, а автор на аранжиментите и оркестрациите и интермедиите между пиеситее Мирослав Турийски.
Той привнесе свежест и интелигентност – продължава певицата. В оркестрациите му има много добра култура на акомпаниране, обръща сериозно внимание на вокала, предлага нов прочит на песенното изкуство. Когато човек излиза на сцена, трябва да забрави за егото си и да постави музиката преди всичко – умение, което се развива с годините. Това е най-силното, най-важното, което научих и което харесвам в работата си не само с Мирослав, но и с артисти като Христо Йоцов, Веселин Веселинов-Еко, Румен Тосков – хора, от които съм се вдъхновявала, „открадвала“ съм по нещо, а и те самите понякога много щедро са ме посвещавали в тайните на тази музика.
Много се гордея, че съм част от това мащабно събитие „Пловдив – Европейска столица на културата“. Не само за този концерт, а преди всичко за Пловдив джаз фест, който организирам вече пет години. Силно вярвам, че ние, хората, които с отдаденост работим, някак заедно променяме облика на този град. Много съм радостна, че в Пловдив четем все повече афиши за симфонични и джаз концерти, театри, балетни постановки… Всичко това започна да пулсира по много привлекателен начин. Пловдив привлича културата открай време. Сега фокусът е върху Европейската столица на културата, но винаги съм усещала „патината“ на моя град и съм убедена, че и след 2019 г. той ще продължи да привлича инакомислещи, свободолюбиви артисти, хора на духа.
Снимки: личен архив
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
Старопрестолният град Велико Търново е домакин на коледния концерт Vienna Magic на австрийския Йохан Щраус ансамбъл под палката на Ръсел МакГрегър...