Радио България, със своите интернет страници на девет чужди езика и български, достига до потребители в повече от 150 държави по света, което е отлично постижение – изтъкна Бойко Станкушев, анализатор в Програмна дирекция на БНР.
През 2018 година се наблюдава значителна динамика и търсене в сайтовете на Радио България от потребителите в САЩ. Силно е потреблението на публикациите на английски език, като веднага след това е интересът от страна на посетителите от Северна Америка и от Латинска Америка на сайтовете на гръцки и испански език. Най-активни на територията на Щатите са в Илинойс по обясними причини – там е Чикаго с най-голямата българска общност. От щата Калифорния се генерира много голяма активност на посетители от места, в които знаем, че са разположени големи технологични паркове и хора с много висок образователен ценз – това е една много качествена аудитория.
Що се отнася до езиците, които са най-популярни сред аудиторията на Радио България по света, Бойко Станкушев поставя на челно място английски и турски. Голяма част от българите, които имат смесени бракове, четат семейно хем на български, хем на езика на съпруга или съпругата. Това е особено изразено в района на Латинска Америка, където специално Радио България има посещения от 10 страни – толкова, колкото имат и българоезичните сайтове от групата БНР. Водеща там е Аржентина, което вероятно се дължи на факта, че има много българи и голяма част от тях живеят в двуезични семейства. И още една любопитна подробност – Радио България се чете най-много в Албания, ако аудиторията се изчислява спрямо броя на населението на страната.
През 2018 година наблегнахме на развитието на интернет сайтовете ни, което доведе и до значително покачване на посещенията, отбелязахме ръст от 54 процента спрямо 2017 година, изтъкна генералният директор Александър Велев, отчитайки една успешна година за БНР. Повод за думите му е и последният медиен доклад на Института за изследване на журналистиката "Ройтерс" към университета в Оксфорд, според който БНР печели най-голямо доверие сред българските потребители на информация с 8.01 пункта по скалата от 1 до 10.
През годината, белязана от първото българско председателство на Съвета на ЕС, БНР успя да проведе мащабна информационна кампания. В езиковото многообразие на Европа беше изключително важно информацията за събитията, на които България бе домакин, да достигне до максимално широка аудитория. БНР бе единствената медия в страната, която разполагаше с необходимата организация и кадрови потенциал посредством екипа на Радио България, за да го направи. Беше създаден специален подсайт за българското европредседателство, където новините, интервютата и анализите достигаха до аудиторията на 9 чужди езика – английски, немски, френски, руски, испански, сръбски, гръцки, албански и турски. За работата си в този период и традицията да представя България пред света Радио България е сред номинираните за Голямата награда „Сирак Скитник“ за 2018 година за значим принос в развитието на БНР.
Тържественият концерт, на който ще бъдат обявени носителите на наградата, ще се състои тази вечер. 84-тата годишнина от своето създаване медията отбелязва и с конференция, посветена на бъдещето на обществените медии в България и Европа.
Вицепрезидентът Илияна Йотова изтъкна, че променените текстове в Конституцията са се обърнали срещу създателите им. Пред журналисти Йотова коментира, че "заради тези промени в Конституцията не може да се избере днес председател на Народното събрание"...
77% от работещите в средното образование са готови да излязат на протест с искането да бъдат увеличени заплатите в сектора, според национално проучване на КТ "Подкрепа". Половината от анкетираните се обявяват за национална ефективна стачка, около 25% –..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското училище "Надежда" в Сен Назер и Рен във Франция, разговор с основателката му Надежда..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..