Българи, румънци, молдовци и македонци ще приветстват пристигането на пролетта с „Балканска пролет в бяло и червено“. Празникът ще се състои в Милано на 24 февруари и е посветен на първи март - денят, когато закичваме любимите си хора с амулет за здраве, изработен от бели и червени конци. В България той се нарича „мартеница“, в Румъния и Молдова „марцишор“, а в Северна Македония „мартинки“. През 2017 година „мартеница“-та е вписана в Представителния списък на елементите на нематериалното културно наследство на човечеството, след колективна номинация от четирите държави – факт, който провокира балканските общности в Милано да организират общ празник.
На практика, в началото това бяха работилници за мартеници на Българското училище в Милано. След предложението за вписване на мартеницата като нематериално културно наследство на ЮНЕСКО, по идея на адв. Мария Ганчева – зам.-председател на нашия център, решихме да разширим тези лаборатории и към другите нации, които споделят тази традиция, каза Гергана Христова, председател на езиков и културен център “Тук България “ и българското неделно училище в Милано.
За трета поредна година балканският празник се организира в сътрудничество с итало-румънския културен център – Милано, молдовската асоциация „Ватра Неамулуй“ – Милано и македонската културна асоциация „Каменния мост“. Събитието ще премине под патронажа на Общината на Милано и генералните консулства на България, Румъния и Молдова в италианския град. Жури ще избере най-хубавите мартенички, изработени от деца с помощта на експерти от четирите културни асоциации и родителите от българското училище. Празникът ще завърши с лаборатория по български народни танци, под вещото ръководство на фолклорна група “Веселие”.
„Балканска пролет в бяло и червено“ е замислен като наситен със събития ден – ценен урок за нашите деца по солидарност и споделянe на общите културни ценности и традиции на балканските общности в Милано. Това е начинът, по който това наследство може да продължи да се предава от поколение на поколение, като свързва дълбоките корени с космополитното усещане за общност, казват организаторите.
Снимки: FB Centro linguistico e culturale Qui Bulgaria
В „България днес“ на 22 ноември говорим за това как се осъществява дейността на едно българско сдружение в Гърция, с какви задачи и отговорности е натоварено то и защо се занимава с българолюбивата си дейност. Наш..
През нощта от запад на изток ще премине бърз студен атмосферен фронт. В събота над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Преди обед в Източна България ще има значителна облачност и в крайните източни райони все още ще превалява дъжд,..
Поредният пети опит на депутатите да си изберат председател не доведе до резултат. На гласуване бяха подложени четири кандидатури - на Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица", Петър Петров от "Възраждане", Рая Назарян от ГЕРБ и Силви Кирилов от ИТН...
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..