Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив – Европейска столица на културата 2019

Изложба разказва за „първите SMS-и“, изобретени в търновски затвор, и кога кукумявката възвестява нов живот

Снимка: plovdiv2019.eu

„Музеят – неочакван, отворен, споделен“ е нестандартна изложба, която преобръща представата за този храм на паметта. И вместо да разказва една-единствена история посредством богатство от експонати, зрителите проследяват множество сюжетни нишки, заставайки само пред един от предметите.

Изложбата на Националния военноисторически музей, която е в програмата на „Пловдив – европейска столица на културата 2019“, включва едва девет експоната, но те повеждат мисълта в много и неочаквани посоки. Първата посока се задава от... походната тоалетна на княз Александър Батенберг.

Бяхме провокирани да покажем този експонат, „герой“ в история със стогодишна давност – казва Славея Сурчева от Националния военноисторически музей. - През 1917 г. известният творец Марсел Дюшан купува писоар и го представя в изложба. Поставяйки въпроса “Коя вещ представлява произведение на изкуството?”, той предизвиква дискусия, която продължава и до днес. Случката с писоара на Марсел Дюшан все още се изучва в световните академии - преподавателите задават на студентите все същия въпрос, а отговорът на културоведите гласи, че дори една тоалетна може да бъде произведение на изкуството, стига наблюдаващият да я възприема по този начин. Ние също подтикваме посетителите да преценят кое може да бъде произведение на изкуството. Разказваме и други истории, сред които тази за турската тоалетна с клекала, чрез която художникът Давид Черни изобрази България по време на Чешкото председателство на ЕС.

На изложбата могат да се научат и други любопитни факти. Например как „предтечата на SMS-ите“ се ражда през 20-те години на миналия век, след като роднини на задържани в търновския затвор им изпращат в разполовени орехи листчета с послания.

Или пък как жена решава да посрещне „дяволското изобретение“ влак – с икона на Свети Димитър в ръка, но на гарата припада.

А също и как кукумявката – символ на смъртта, възвестява нов живот. По време на Първата световна война на Южния фронт при един български полк долита кукумявка – разказва Славея Сурчева. - Войниците установяват, че за птицата е закрепена бележка на френски език, която гласи, че след няколко дни ще започне голямата френска офанзива. Тази история все още не е намерила своето ясно историческо значение – дали французи са предупредили българите или пък това е сторил пленен сънародник за братята си по оръжие.

Друга военна история ни препраща към въпроса кое струва повече – идеологическата твърдост или милостта спрямо човешкия живот.

През Студената война на руска атомна подводница избухва пожар – продължава разказа си Славея Сурчева. - Виждайки това, канадски кораб се отзовава с идеята да помогне на бедстващите в плавателния съд. Руснаците обаче отказват помощта, най-вероятно поради идеологически причини. После на сигналите SOS се отзовава български кораб, който спасява много човешки животи. В знак на благодарност нашият екипаж получава часовника, показан в изложбата.

Други интересни експонати са работещият фотоапарат на Димитър Димитров, изработен от парче молив, закопчалка на дамска чанта, дръжка на джобно фенерче и още подръчни материали; тапата за газирани напитки, изобретена от създателя на първия български моторен самолет Асен Йорданов; дългокосместият кожух на авиатора Симеон Петров, летял в отворен аероплан; легендарната шифровъчна машина Енигма, на която посетителите могат да зашифроват свои послания на кирилица.

Изложбата е разположена в сградата на старото пловдивско летище и ще остане там до 14 юли.

Снимки: militarymuseum.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Режисьорът Николай Василев със статуетката „Златна светулка“

Филм за живота на духовния учител Ваклуш Толев беше отличен в Кан

Документалният филм "Ваклуш" на режисьора Николай Василев е отличен от световния филмов фестивал в Кан Remember the future със статуетка "Златна светулка" в категорията "Най-добър филм за социална справедливост" (Best Social Justice feature film)...

публикувано на 21.06.24 в 16:48

Опера от балкона и детски песни за френския Ден на музиката във Варна

Черноморският град Варна ще се потопи в духа на френския Празник на музиката на 21 юни. Събитието, организирано от Алианс Франсез Варна, с финансовата подкрепа на Община Варна, Държавна опера Варна и Pontica Solutions, предвижда три специални сцени..

публикувано на 21.06.24 в 07:25
Ерина Боянова

Ерина Боянова представя в Института "Сервантес" изложбата си от плакати за испански филми с награди

Институтът "Сервантес" е домакин на поредица от специално създадени филмови плакати, обединени от името "Кино "Испания": Плакати за филми с награди". Изложбата, чийто автор е Ерина Боянова, се открива на 19 юни в галерията на Института в София,..

публикувано на 19.06.24 в 08:35