Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив – Европейска столица на културата 2019

Изложба разказва за „първите SMS-и“, изобретени в търновски затвор, и кога кукумявката възвестява нов живот

Снимка: plovdiv2019.eu

„Музеят – неочакван, отворен, споделен“ е нестандартна изложба, която преобръща представата за този храм на паметта. И вместо да разказва една-единствена история посредством богатство от експонати, зрителите проследяват множество сюжетни нишки, заставайки само пред един от предметите.

Изложбата на Националния военноисторически музей, която е в програмата на „Пловдив – европейска столица на културата 2019“, включва едва девет експоната, но те повеждат мисълта в много и неочаквани посоки. Първата посока се задава от... походната тоалетна на княз Александър Батенберг.

Бяхме провокирани да покажем този експонат, „герой“ в история със стогодишна давност – казва Славея Сурчева от Националния военноисторически музей. - През 1917 г. известният творец Марсел Дюшан купува писоар и го представя в изложба. Поставяйки въпроса “Коя вещ представлява произведение на изкуството?”, той предизвиква дискусия, която продължава и до днес. Случката с писоара на Марсел Дюшан все още се изучва в световните академии - преподавателите задават на студентите все същия въпрос, а отговорът на културоведите гласи, че дори една тоалетна може да бъде произведение на изкуството, стига наблюдаващият да я възприема по този начин. Ние също подтикваме посетителите да преценят кое може да бъде произведение на изкуството. Разказваме и други истории, сред които тази за турската тоалетна с клекала, чрез която художникът Давид Черни изобрази България по време на Чешкото председателство на ЕС.

На изложбата могат да се научат и други любопитни факти. Например как „предтечата на SMS-ите“ се ражда през 20-те години на миналия век, след като роднини на задържани в търновския затвор им изпращат в разполовени орехи листчета с послания.

Или пък как жена решава да посрещне „дяволското изобретение“ влак – с икона на Свети Димитър в ръка, но на гарата припада.

А също и как кукумявката – символ на смъртта, възвестява нов живот. По време на Първата световна война на Южния фронт при един български полк долита кукумявка – разказва Славея Сурчева. - Войниците установяват, че за птицата е закрепена бележка на френски език, която гласи, че след няколко дни ще започне голямата френска офанзива. Тази история все още не е намерила своето ясно историческо значение – дали французи са предупредили българите или пък това е сторил пленен сънародник за братята си по оръжие.

Друга военна история ни препраща към въпроса кое струва повече – идеологическата твърдост или милостта спрямо човешкия живот.

През Студената война на руска атомна подводница избухва пожар – продължава разказа си Славея Сурчева. - Виждайки това, канадски кораб се отзовава с идеята да помогне на бедстващите в плавателния съд. Руснаците обаче отказват помощта, най-вероятно поради идеологически причини. После на сигналите SOS се отзовава български кораб, който спасява много човешки животи. В знак на благодарност нашият екипаж получава часовника, показан в изложбата.

Други интересни експонати са работещият фотоапарат на Димитър Димитров, изработен от парче молив, закопчалка на дамска чанта, дръжка на джобно фенерче и още подръчни материали; тапата за газирани напитки, изобретена от създателя на първия български моторен самолет Асен Йорданов; дългокосместият кожух на авиатора Симеон Петров, летял в отворен аероплан; легендарната шифровъчна машина Енигма, на която посетителите могат да зашифроват свои послания на кирилица.

Изложбата е разположена в сградата на старото пловдивско летище и ще остане там до 14 юли.

Снимки: militarymuseum.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Милена Селими с награда за най-добър превод в Албания за "Времеубежище"

Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..

публикувано на 16.11.24 в 21:10
Кадър от „Идва есента“

Музиката е на фокус в Киномания – най-старата филмова панорама у нас

Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..

публикувано на 13.11.24 в 10:10

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05