Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първа поява на Томичовият псалтир от XIV в. пред българска публика

Снимка: БГНЕС

Томичовият псалтир – един от най-ценните ръкописи, запазен от Средновековието, за първи път гостува в София. Ценната реликва от „втория златен век“ на България излиза за първи път от архивите на Държавния исторически музей в Москва и ще бъде изложена до 8 декември в Националния археологически музей на БАН.Събитието е по повод 150 години от създаването на Академията.

Молитвената книга е на старобългарски език, изработена от монаси от Търновската школа. Тя е от хартия, съдържа 301 листа и е илюстрирана със 109 великолепни миниатюри, рядък образец на палеологовото изкуство. С богатите си илюстрации Томичовият псалтир, заедно с Манасиевата хроника и Лондонското евангелие, е един от най-важните книжовни паметници, останали ни от времето на цар Иван Александър, управлявал от 1331 до 1371 година. Произведението е открито през 1901 година от сръбския професор Сима Томич, чието име носи. Зам.-директорът на Държавния исторически музей в Москва Андрей Яновски каза, че псалтирът идва в България след продължителна 10 годишна реставрация.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българският храм „Свети Стефан“ в Истанбул

Преди 164 години в Цариград е заявена българската църковна независимост

На 3 април 1860 г. по време на тържествената великденска служба в българския храм „Свети Стефан“ в Истанбул митрополит Иларион Макариополски не споменава името на вселенския гръцки патриарх. Вместо името на патриарх Кирил VII е произнесено това на..

публикувано на 03.04.24 в 10:41

Католици, арменци и протестанти празнуват Възкресение Христово

Католиците в България и по свята празнуват Възкресение Христово . Най-голямата католическа общност живее в Пловдивска област и региона на Свищов. В полунощ срещу неделя на 31 март католическите храмове в България се изпълниха с вярващи, а..

публикувано на 31.03.24 в 10:27
Отец Александър Чъкърък

Създаденото от отец Александър Чъкърък в Одрин дава своите плодове

Непосредствено преди избухването на Балканската война 1912-1913 г., българите в района на Одринска Тракия наброявали 410 724 души, по информация на тогавашното Министерство на външните работи на България. С превземането на Одринската крепост на 26..

публикувано на 27.03.24 в 13:05