1 ноември е ден в памет на българските светци, просветители, книжовници и революционери – будители на народния дух в трудните времена от българската история. „Доволно вече що сте спали. Станете! Дойде бъдний ден” пише през 19 век поетът Петко Славейков. Официално Денят на будителите се чества от 1922 година, като 1 ноември е денят на Св. Йоан Рилски по стар стил. Този най-велик български светец (876-946г.) е обявен и за първия будител. През 18 век се откроява фигурата на Паисий Хилендарски – монахът, написал сред тъмнините на османското господство „История славянобългарска”, за да покаже на подтиснатите българи, че са нация със славно минало. През 19 век най-видните будители са борците за независимост от османска власт, националните герои Васил Левски и Христо Ботев, и много други. 1 ноември е празник на българските учени и на българските журналисти.
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото на IV век и произлизала от знатен род в Александрия. В египетския град християните били подложени..
Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света Литургия, оглавена от водача на Българската православна църква патриарх Даниил. В..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си творби в експозицията "Чрез силата Христова". На самото ѝ откриване в Руския..
Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света..
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото..