Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ателиета за книговезане и калиграфия се пренасят в публична градска среда в София

Снимка: @iostopan

В България хората започват все по-свободно да изразяват себе си, стремят се да не подражават на другите, а все повече да се представят със своите уникални черти и качества. Вярно, че в началото приемат различните с малко недоверие, но постепенно хората свикват, че не може всички да сме еднакви, и когато започнем да се възприемаме такива, каквито сме, животът ни от само себе си става по-спокоен и изпълнен с повече позитивно общуване.

Калиграфия на Елизавета АнгеловаКато част от проявлението на младежкия стремеж към свобода и себеизява се е родила инициативата „Богодом“, която обединява група талантливи творци в сферата на художествените занаяти. Поставили са си за генерална цел да подобрят естетическия вкус и да разширят културния мироглед на повече млади българи. Всичко това ще постигнат с помощта на занаятите, в които самите те имат видими резултати като майстори. Първата инициатива на младите ентусиасти е на 15 и 16 ноември в центъра на София. Мястото се нарича „Малките 5“ – споделено пространство за съвместна работа, а първите занаятчии-артисти, които се срещат с публиката са майсторът книговезец Калин Даскалов, по-известен с прозвището Стопан, и Елизавета Ангелова, която е овладяла до съвършенство тънкостите на калиграфията. Те, а и други майстори впоследствие, не просто ще демонстрират своите умения, но и ще запознаят публиката с административната уредба у нас, която трябва да познава всеки, решил да избере занаята за своя професия. Когато всичко е обяснено от опитни хора и на достъпен език, вероятно ще се увеличат желаещите да тръгнат по неутъпканите пътеки на занаятчийството. „Искаме не просто да се забележи един занаят, а да обърнем внимание на нивото в уменията, до които са стигнали нашите занаятчии. Вярваме, че няма да изневерим на стремежа да не загърбваме качеството, а да показваме най-доброто, което се прави в България“ – казва Милко Дюлгеров, основател на младежката платформа за занаяти в България:


Екипът ни е от хора с различни професии и занимания, в него са не само занаятчиите. Всъщност, основно ние се опитваме да подпомогнем творците организационно и като поемаме ред административни дейности, за да могат те да имат повече време за работа в ателието си. Платформата има за цел популяризацията и разпространението всякакви занаяти у нас. Всички знаем, че страната ни има богато наследство от занаяти, част от които днес се считат за отживели времето си, заради факта, че няма кой да ги практикува. Истината е обаче, че публиката няма досег до занаятите и майсторите и дори не са достатъчно познати местата където те излагат своите творби. Главната ни задача е да направим труда на тези хора по-престижен и по-добре оценен.

Културата се формира от натрупаните знания, които разширяват мирогледа на човека – смята Милко Дюлгеров. Той дори оприличава познаването на занаятите със способността на човек да владее чужди езици. Например, ако човек знае различни езици, той може да обикаля по света и да общува свободно с много хора. Когато разбираш един занаят –то е както да общуваш на език, на който говорят група хора. Така и чрез занаятите човек може учи нови неща, да се развива и да трупа знания.

Относно калиграфията − не съм сигурен дали това изкуство е било силно развито в България. Струва ми се, че в недалечното минало е имало изисквания за краснопис и това е било част от обучението и от уважението на човека сам към себе си. Както на външен вид се грижим да изглеждаме добре, така и почеркът е елемент, от който хората съдят за теб. Затова предишните поколения са влагали старание в изписването на своите писма. За радост в организацията ни имаме човек с опит в това изкуство. Това е Елизавета Ангелова и ще покаже нещо семпло – писане с четка, но и то изисква много дълго време практика. Имаме подкрепа и от различни организации, които харесват идеята. Ще развием калиграфията до обучителен курс, който да задълбочава работата.


Снимки: @iostopan, Written by Ellie и Гергана Манчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българка стана европейска шампионка при девойките на 100 метра спринт

Радина Величкова спечели златния медал в бягането на 100 метра при девойките на европейското първенство по лека атлетика за юноши и девойки до 18 години в Банска Бистрица, Словакия. 16-годишната Величкова финишира за 11.46 секунди, с което постави..

публикувано на 20.07.24 в 09:13

В събота се очаква се пожарът край границата с Турция да бъде овладян

Пети ден продължава борбата с овладяването на пожарите в крайграничната община Болярово. В сила остава частичното бедствено положение в 7 села.  Спокойно е преминала нощта в района на големия пожар около с. Воден, каза областният управител Николай..

публикувано на 20.07.24 в 09:00

Ще купуваме оборудване за още два хеликоптера за гасене на пожари, реши Съветът по сигурността

Правителството работи за максимално съкращаване на сроковете за обезщетения за пострадалите при пожарите от последните дни в страната. Всички засегнати от огъня могат да получат от Агенция "Социално подпомагане" до 1578 лв. за спешни нужди. Това стана ясно..

публикувано на 19.07.24 в 19:41