Детски кът, като гигантско лего, където малчуганите ще могат да строят различни по план римски крепости. Ще могат да облекат дрехи от отминали времена, да стрелят с лък и стрели, да се запознаят със старинни техники на везане, готвене и изработване на кожарски изделия. Всичко това ще бъде възможно скоро в туристическия комплекс „Акве Калиде“, съобщи БНР-Бургас.
Обектът е уникален и атрактивен за посетители и се радва на все по-голяма популярност. Мястото край Бургас е забележително, защото е събрало в себе си хилядолетна история. Сред археологическите ценности, намерени в Акве калиде са крепостните стени на древния град Термополис, римските бани от І век сл. Хр. с топъл и студен басейн, различни средновековни помещения. Те са достъпни за туристите чрез изградените модерни съоръжения, които улесняват преминаването и разглеждането им.
Вече има обществена поръчка за изграждане на новия център, който ще доразвие мястото като интересна туристическа дестинация, казва Радовеста Стюарт, ръководител на дирекция „Туризъм“ в Община Бургас.
Целта е да се социализира археологическият обект и да се разкаже по любопитен начин за миналото на Акве Калиде. Този проект създава възможността да включим както археология, така и нещо ново и различно, което липсва на само в общината, но и по цялото Черноморие. Акве Калиде ще бъде едно уникално място и това, което много от бургазлии си пожелаха – отново да могат да използват лечебните свойства на минералната вода, ще се случи – казва Радовеста Стюарт.
Проектът за експозиционен и демонстрационен център „Минералните води на Акве Калиде“ е на стойност 3 млн. лева и трябва да бъде изпълнен в срок от 14 месеца. Той е част от по големия проект „Силата на водата“, който се реализира по оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020. По него Община Бургас предвижда създаването на нов туристически маршрут, който ще представя Бургас като интересна дестинация.
Освен Акве Калиде с новия музей и репликата на римска баня, са включени още 3 обекта, свързани с водата. На Ченгене скеле предстои създаването на етнографски комплекс, на остров „Света Анастасия“ ще се разширява пристана, ще бъде възстановена и фасадата на бургаския храм „Св. Кирил и Методий“.
Редактор: Гергана Манчева
Снимки: Община Бургас и aquae-calidae.comПо разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..
“София за начинаещи в 55 стъпки” – така се нарича туристическата обиколка на българската столица, организирана от Общинското предприятие „Туризъм“ (Visit Sofia). Безплатният пешеходен тур е подходящ за хора от всички възрасти, продължава 1 час и 45..
Къде ще ни отведе новата година? "Ню Йорк Таймс" помага да стартираме своите пътешествия с предложения от годишния си списък на 52-те най-добри..
Притихнал сред хълмовете на Люлин планина, Клисурският манастир "Св. Петка" е белязан от тайнство и духовност. Намира се едва на 7 км от курортния град..