Археолози откриха четири гроба, на почти 8 000 години, в раннонеолитното селище "Слатина" в София. Скелетите са на трима възрастни и дете. Пред БТА заместник-председателят на Българската академия на науките чл.кор. д-р Васил Николов поясни, че те са от най-ранните гробове в София и Софийското поле.
Селището е съществувало около 500 години, от края на VII-то до средата на VI-то хилядолетие пр. Хр и е създадено от заселници, дошли от Мала Азия. Предстои лабораторен и ДНК анализ на находките в Института по антропология.
Единият гроб е двоен, на мъж и дете. Другите останки са на жена, положена по корем, и на мъж в ембрионална поза, коментира ученият.
Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..
Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
Днес Българската православна църква почита света великомъченица Варвара – девойка от знатен род, посечена заради християнската си вяра в началото на..