Протестите с искане за оставка на правителството и на главния прокурор имат все по-широк отзвук в чужбина – както сред чуждестранните медии, така и сред българската диаспора.
България остава в сърцето на всички наши сънародници, но голяма част от тях не искат да се връщат, докато не настъпи радикална промяна в управлението на страната, заявиха пред Радио България съорганизатори на протестите в германския град Мюнхен и в австрийската столица Виена. С този мотив те активно се включват в гражданското недоволство и нямат намерение да се отказват. В австрийската столица дори има сформирана специална група, част от която е Димитър Моллов.
В неделя предстои трети протест на българите във Виена, като за втори път ще е под формата на шествие по главната улица и ще завърши пред един от символите на града – катедралата „Свети Стефан“. Организаторите се надяват шествието да се превърне в своеобразна щафета, към която да се присъединят българи и от други градове по света.
До момента подкрепата си за подобна идея, са потвърдили българи от Лондон, Осло, Кьолн, Прага, Берлин, Мадрид, Монреал и Виена. Очакваме към нашата организация да се включат още Щутгарт, Мюнхен, както и градове от Италия и Испания. Имаме още няколко дена до неделя, за да се активизират и другите. Предвиждаме да излезем с обща петиция до европейските институции“.
В традиция започва да се превръща и неделният протест на българи, пред посолството на страната ни в Берлин. През миналата седмица наши сънародници протестираха пред централата на ХДС в германската столица, с въпрос към политиците – сигурни ли са в подкрепата си за българската партия ГЕРБ.
Втори протест подготвят на 2 август и българи в Мюнхен. Той също ще премине под формата на шествие, а съорганизаторът му Мирослав Тодоров очаква в него да се включат около 200 души. Поканени са хора от цялата провинция Бавария. Наред с общите искания, българите в Мюнхен настояват и за реформа в Министерството на външните работи (МвнР). „Не само то се нуждае от такава“ – уверява Мирослав, но го дава за пример, тъй като работата му засяга пряко живота на българите в чужбина.
Снимки: dw -архив
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения. "Обстановката около нас и в близките държави е нестабилна, а войната е нещо страшно, което може да..
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши..
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В..