Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Николай Овчаров откри мавзолей ротонда на Перперикон

Снимка: gov.bg

Мавзолей ротонда на епископите, датиращ от VI век. Това е последното откритие на екипа на проф. Николай Овчаров в скалния град Перперикон.

“Надявахме се да попаднем на богатата резиденция на епископите на целите Родопи, чийто център през VI век е бил именно на Перперикон", разказва археологът. Според предположенията му тя е трябвало да отстои на около 50 м западно от най-голямата църква през ранното християнство в Родопите, разкрита от същия екип преди пет години. Николай Овчаров припомня, че дългият почти 40 м храм е украсен с монументални колонади и каменна пластика.

Археологическият екип е попаднал на сграда, имаща “само няколко аналогии в късната Римска империя". Планът на монументалната постройка представлява идеална окръжност с диаметър 7,50 м. Подобни ротонди са били проектирани още в античността, но може би най-известната е Пантеонът в Рим. С приемането на християнството с такава форма се строят предимно мавзолеи на известни личности. Предполага се, че ротондата на Перперикон е изпълнявала тези функции.

Разкопките на Перперикон ще продължат още месец и след приключването им се очакват нови и интересни резултати, допълва проф. Николай Овчаров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нимфеум от I-II век проучват археолозите в "Аква Калиде" край Бургас

Българските археолози продължават проучването на античния нимфеум (светилище на нимфи), открито в комплекса "Акве Калиде" край Бургас. Нимфеумът заема централно място в бившите римските терми и е бил част от фонтан с надпис и статуя на трите..

публикувано на 27.08.24 в 18:48
Паметникът на свободата

Честваме 90 г. от освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка

На днешния ден преди 90 години е извършено освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка. Той е издигнат в памет на загиналите герои на отбраняваното място по време на Шипченската битка, около което са се провели решаващите боеве за..

публикувано на 26.08.24 в 06:00

Софийски потайности: Съдбата на Наум Торбов – архитекта на столичните Хали

След Освобождението на България от османско владичество в обявената през 1879 г. нова българска столица София се стичат архитекти от Европа, за да ѝ придадат модерен облик и функционална организация. Сред тях завинаги в архитектурната история на..

публикувано на 21.08.24 в 11:45