Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ловеч чества Освобождението си с парад, изложба и възстановка

Снимка: lovech.bg

143-тата годишнина от Освобождението на Ловеч от османско иго и установяване на местно самоуправление ще бъде отбелязана с празнична програма през почивните дни, подготвена от регионалния клон „Васил Левски“ при националното дружество „Традиция“.

Парадът „Весели и в боя“ – на името на един от бойните маршове, ще започне днес в 16,30 ч. на площада пред катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“. В дефилето ще участват реплики на бойни знамена, сред които са Самарското знаме, знамето „Свобода или смърт“, ушито от Райна Княгиня за Априлското въстание, знамената на Шипченския, Чепинския, Троянския и Добричкия пехотен полк, знамето на Македоно-одринското опълчение. Жителите и гостите на града ще видят и униформите на хайдути, четници, опълченци и войници от Балканската, Първата и Втората световна война.


По-късно в художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“ ще бъде открита изложба по повод на 20-ата годишнина от създаването на регионалния клуб „Васил Левски“
при националното дружество „Традиция“. Експозицията ще представи стари оръжия и униформи, послужили в исторически възстановки. Ще бъдат показани също така ордени и дипломи на отличени офицери, предоставени от частни колекции.

Тържествените събития ще продължат в неделя, когато от 11 часа в парк „Стратеш“ ще се разиграе историческата възстановка „Ловеч – героизъм и саможертва“. Статисти ще пресъздадат първото и второто освобождение на града и други паметни моменти. 


„Във възстановката например ще видим как веднага след първото освобождение се създава местно самоуправление, чиято цел е да организира охраната и отбраната на Ловеч при евентуална османска атака. Голяма част от хората в него са от революционния комитет, създаден от Васил Левски“, разказва Владимир Веселинов, един от организаторите. Освен това ще бъде показана и ролята на ген. Скобелев при второто освобождение на града.

Съставила: Диана Цанкова 

Снимки: lovech.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ще е облачно, но студът ще отслабва

В четвъртък  минималните температури ще бъдат между минус 5 и 0°, в източните райони до минус 8°. В София ще е около минус 3°. През деня ще се заоблачи и над Източна България и над по-голямата част от страната ще е облачно. До обяд слаб дъжд, примесен със..

публикувано на 12.02.25 в 18:15
Искра Михайлова

"Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата реактора за АЕЦ "Белене"

Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от най-напредналите проекти за ядрена централа в Европа и ние имаме възможността да бъдем сред първите държави,..

публикувано на 12.02.25 в 13:56

Германия депортира 7 бежанци в България

Германската провинция Северен Рейн-Вестфалия извърши първи чартърен полет за депортация на бежанци, съобщи bTV.  На полета е имало 7 млади мъже от Афганистан и Сирия. Те нямат криминални прояви. Депортацията е по силата на Дъблинското..

публикувано на 12.02.25 в 12:50