Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското наследство и история на фокус в Балчик

Снимка: БНР - архив

За шеста поредна година Балчик ще бъде домакин на международен форум, посветен на българското културно наследство. Затрудненията в пътуванията по време на пандемията няма да осуетят присъствието на изследователи на родната история от българската диаспора зад граница – от Румъния и Молдова.

Мелница от времето на Първата световна война, днес е превърната в уютно пространство за култура в Балчик. Именно там ще се проведат и основните събития от научния форум.



Началото ще постави откриването на Национална фото и филателна изложба, посветена на добруджанския край. Ще бъдат представени летописни книги, печатни издания, архивни документи и марки, посветени на присъединяването на Южна Добруджа към България, обясни директорът на форума Маруся Костова.

Предвидени са и две исторически конференции – едната е свързана с 80-годишнината от Крайовската спогодба и преселването на северодобруджанци, а другата – на 200 години от рождението на революционера Г.С. Раковски.

Акцент в програмата на международния научен форум е поставен на кубратското село Бисерци като еталон за мултикултурна среда.

Позитивният етнически модел на християни и мюсюлмани ще бъде представен от д-р Надие Карагьозова. В доклада си краеведът проследява 600-годишната история на селото от Лудогорието, където двете религиозни общности живеят в сговор и хармония и споделят посланията си за съхраняване на самобитността и идентичността си в съвременните условия.

На фокус е етносът на алианите, с двата празника на общността Хъдърлез и Невруз, включени в списъка "Живи съкровища" на ЮНЕСКО.



Научният форум успява да достигне и до широката общественост на Балчик
, може би защото над 90 % от жителите на града са наследници на преселниците от Северна Добруджа, обясни г-жа Костова пред Радио България и допълни:

“В предишни години подкрепяхме нашето събитие с големи фолклорни концерти на бесарабските българи, на българите в Румъния, но тази година, по обясними причини, тези ансамбли няма да могат да дойдат. Гостите ни обаче ще могат да видят моноспектакъла на Соня Борисова „Пътища към българското“.“



Съставили: Дарина Григорова и Елена Каркаланова
Снимки: pronewsdobrich.bg, bgnasledstvo.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бистришките баби

Изложба "Живи човешки съкровища – България" се открива в София

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..

публикувано на 17.12.24 в 07:00

Формация "Светоглас" празнува 15 години на сцената

С изпълнения на подбрани песни от своя репертоар мъжката камерна формация "Светоглас" отбелязва 15 години на сцената. Четиримата певци: Даниел Спасов, Станимир Иванов, Николай Боянов и Милен Иванов пеят акапелно ( без инструментален съпровод) и..

публикувано на 16.12.24 в 09:25

Жан-Пиер Мартинез: Комичното е начин на възприемане на изпълнения с трагизъм живот

"Чрез пиесите си Жан-Пиер Мартинез се стреми да върне престижа на комедията като огледало, протегнато на обществото" - пише на сайта на автора. Мартинез е автор на 101 играни по цял свят комедии, които се изучават във френските училища и..

публикувано на 09.12.24 в 11:15