Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските пафти – загадъчна плетеница от символи и послания

Снимка: pixabay

Пафтите са типично българско украшение. Ще ги разпознаете лесно като елемент от носиите от различни краища на България. Тези декоративни акценти от традиционното българско облекло могат да бъдат кръгли или овални, лети или ковани. Покрити са предимно с флорална орнаментика, а понякога със седефени апликации. В някои пафти ще откриете и животински мотиви. Върху тях оживяват пауни, гълъби, двуглави птици, змии.



Историята на пафтите по нашите земи ни връща назад в средновековието,
когато те са бележели социалния статус на мъжа. Археологически находки край с. Мадара разкриват, че в района са се ковали пафти още през 9-10 век, като масово са се произвеждали по време на Второто българско царство /1185-1396 г/.

След падането на България под Османско владичество (14 в.) българите губят воинската си мощ. По тази причина постепенно пафтите стават част от женския костюм, превръщайки се в пазители на най-важната част от тялото – детеродните органи. По традиция ги носят само омъжени жени, след като ги получат като дар при годежа или сватбата си.



През втората половина на18 век по пафтите се появяват дори елементи на стила барок. А в някои от тях са изобразени цели библейски сцени – Рождество, Благовещение, Възкресение.

Ала в началото на 20 век народните носии започват да отстъпват пред модерното градско облекло и пафтите постепенно отпадат от гардероба на българката, за да заемат достойното си място си в музея или … в прашните ракли на нашите баби.

Още за този уникален декоративен елемент от традиционното българско облекло ще научите от публикацията от колекцията на Радио България „Тайните послания на българските пафти“.

Сътавил: Венета Николова
Снимки: pixabay, БНР-архив, botevgrad.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бюст-паметник на Васил Левски в Тараклия, Молдова

Паметта за Апостола обединява сънародници от цял свят

Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..

публикувано на 18.02.24 в 10:16

Петльовден – мъжкият празник за плодовитост

На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..

публикувано на 02.02.24 в 04:40

Православните християни почитат Свети мъченик Трифон

На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне.  Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..

публикувано на 01.02.24 в 04:35