Разцвет в последните години у нас преживява биволовъдството. Средно между 4 и 8 процента годишно се увеличава броят на отглежданите биволи в България, отчитат от Българската национална асоциация за развитие на биволовъдството. Според нейния председател проф. дсн Цонка Пеева, досега като най-подходящи за отглеждането на биволи са били обособени ареали в Северозападна България, Пловдивско и Хасковско. Но в последните години, поради глобалното затопляне и горещите летни месеци, се оказва, че животните се чувстват много добре и в сърцето на Родопите.
Юзкан Селимов от кърджалийското село Великденче е един от двамата стопани, които отглеждат биволи в Родопите. Опирайки се на дългогодишните си наблюдения, че в Западна Европа млечните продукти от биволско мляко, особено органичните, се ценят много, при една от ваканциите си в родното си село, той решава да положи основите на ферма за биволи. И така съживява някога традиционното за Родопите биволовъдство. Важна роля тук изиграват и европейските субсидии, които се отпускат за развитие на отрасъла.
Пътят от идеята към нейното реализиране обаче се оказва не много лек. Юзкан преброжда България надлъж и нашир и след дълго търсене намира и купува 15 женски и 10 мъжки малачета от котелското село Топузево (Източна България). Днес, 6 години по-късно стадото на Юзкан Селимов наброява 38-40 животни и пасе свободно на пасищата и намира прохлада в летните жеги в петте гьола около селото.
„Въпреки че са едри животни, те показват изключителна привързаност към стопанина си, лесно се опитомяват и няма нужда от голям брой пастири“ - разказва Юзкан Селимов и споделя, че за семейното стадо се грижат жена му и двете му дъщери, които доят машинно биволите и приготвят млечни продукти от биволско мляко за нуждите на селото.
Голямата мечта на родопчанина е да увеличи броя на животните до 100 и да построи малка мандра за екологични продукти от биволско мляко. За да осъществи мечтата си продължава да работи в Холандия и се връща в родния си край само по Коледа и в лятната отпуска.
„Противно на всички схващания, работата в чужбина е тежка, бих казал много тежка. Всички си мислят, че там лесно се изкарват пари. Не е точно така, но когато човек има мечта и иска непременно да я осъществи, би повдигнал планини” - казва на изпроводяк родопчанинът Юзкан Селимов и не пропуска да припомни една турска поговорка: „Който обича каймак, води биволите със себе си”.
Снимки: личен архивВицепрезидентът Илияна Йотова изтъкна, че променените текстове в Конституцията са се обърнали срещу създателите им. Пред журналисти Йотова коментира, че "заради тези промени в Конституцията не може да се избере днес председател на Народното събрание"...
77% от работещите в средното образование са готови да излязат на протест с искането да бъдат увеличени заплатите в сектора, според национално проучване на КТ "Подкрепа". Половината от анкетираните се обявяват за национална ефективна стачка, около 25% –..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското училище "Надежда" в Сен Назер и Рен във Франция, разговор с основателката му Надежда..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..