Разцвет в последните години у нас преживява биволовъдството. Средно между 4 и 8 процента годишно се увеличава броят на отглежданите биволи в България, отчитат от Българската национална асоциация за развитие на биволовъдството. Според нейния председател проф. дсн Цонка Пеева, досега като най-подходящи за отглеждането на биволи са били обособени ареали в Северозападна България, Пловдивско и Хасковско. Но в последните години, поради глобалното затопляне и горещите летни месеци, се оказва, че животните се чувстват много добре и в сърцето на Родопите.
Юзкан Селимов от кърджалийското село Великденче е един от двамата стопани, които отглеждат биволи в Родопите. Опирайки се на дългогодишните си наблюдения, че в Западна Европа млечните продукти от биволско мляко, особено органичните, се ценят много, при една от ваканциите си в родното си село, той решава да положи основите на ферма за биволи. И така съживява някога традиционното за Родопите биволовъдство. Важна роля тук изиграват и европейските субсидии, които се отпускат за развитие на отрасъла.
Пътят от идеята към нейното реализиране обаче се оказва не много лек. Юзкан преброжда България надлъж и нашир и след дълго търсене намира и купува 15 женски и 10 мъжки малачета от котелското село Топузево (Източна България). Днес, 6 години по-късно стадото на Юзкан Селимов наброява 38-40 животни и пасе свободно на пасищата и намира прохлада в летните жеги в петте гьола около селото.
„Въпреки че са едри животни, те показват изключителна привързаност към стопанина си, лесно се опитомяват и няма нужда от голям брой пастири“ - разказва Юзкан Селимов и споделя, че за семейното стадо се грижат жена му и двете му дъщери, които доят машинно биволите и приготвят млечни продукти от биволско мляко за нуждите на селото.
Голямата мечта на родопчанина е да увеличи броя на животните до 100 и да построи малка мандра за екологични продукти от биволско мляко. За да осъществи мечтата си продължава да работи в Холандия и се връща в родния си край само по Коледа и в лятната отпуска.
„Противно на всички схващания, работата в чужбина е тежка, бих казал много тежка. Всички си мислят, че там лесно се изкарват пари. Не е точно така, но когато човек има мечта и иска непременно да я осъществи, би повдигнал планини” - казва на изпроводяк родопчанинът Юзкан Селимов и не пропуска да припомни една турска поговорка: „Който обича каймак, води биволите със себе си”.
Преди дни в защитената местност "Калимок - Бръшлен" близо до крайдунавския град Тутракан се излюпи първото къдроглаво пеликанче за този сезон, съобщават от Българското дружество за защита на птиците "BirdLife Bulgaria". Родителите му активно се..
На 14 февруари в "България днес" сме на празнична вълна. Почитаме и Трифоновден, и деня на Св. Валентин, и деня на археолога. В аванс поглеждаме и към 89-ия рожден ден на Радио България. И още…. Водещ е Красимир Мартинов. 02:00 - Актуална..
В събота , 15 февруари, ще бъде предимно облачно, но ще е почти без валежи. Временни разкъсвания и намаления на облачността ще има в Горнотракийската низина. Ще духа слаб, в Източна България – до умерен вятър от изток-североизток. Минималните..
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!..
Най-високата средна работна заплата в България е в София-град – 3388 лева, а най-ниската е в Смолян – 1617 лева. Това сочат данните на Националния..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде..