Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов статут за древния град "Мисионис" край Търговище

Древният град Мисионис
Снимка: http://targovishte.info

Все още се очаква решението на междуведомствената комисия за прехвърляне на собствеността на древния град "Мисионис" на Община Търговище, след което ще стане възможно старината да смени статута си. В момента крепостта попада в територия, която е държавен горски фонд, обясни кметът Дарин Димитров на пресконференция за закриването на археологическото лято, цитиран от БТА.

Димитров уточни, че "законът за горите предвижда промяна в предназначението на имотите в горските територии за общински обекти от първостепенно значение“. Затова, на сесия на Общинския съвет ще бъде внесено искане "Мисионис" да бъде обявен за такъв. „Така ще можем да развиваме обекта и да кандидатстваме за финансиране по различни програми“ – категоричен е кметът.

Останки от епископски дворец от края на V век са разкрити това лято в „Мисионис“, обявиха проф. Николай Овчаров и Стефан Иванов - ръководител на разкопките и главен уредник в Регионалния исторически музей в Търговище. За поредна година местната община финансира проучванията на "Мисионис". За целта през 2020 г- са били отделени 40 000 лв. от общинския бюджет.

Над 40 години продължават разкопките и проучванията край античния и средновековен град Мисионис. Започнати са от видния археолог Димитър Овчаров, а сега делото продължава неговия син, също историк и археолог, проф. Николай Овчаров. 

Повече за обекта можете да прочетете в публикация от Колекцията на Радио България – ТУК



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Свети пророк Илия – Божият избраник

На 20 юли, в разгара на най-горещите дни, православната ни църква чества паметта на старозаветния пророк Илия. За почитта на народа ни към Божия угодник свидетелстват множеството православни храмове на негово име, където от незапомнени времена се..

публикувано на 20.07.24 в 06:05

Най-новите археологически открития в Урвич съживяват легендите за цар Ясен

По пътя София - Самоков срещу течението на р. Искър, край големия живописен завой между бившите села Кокаляне и Пасарел при Дяволския мост е ридът Среднобърдие. Там р. Ведена се влива в Искъра и се събират планините Лозен и Плана, а над тях се..

публикувано на 19.07.24 в 10:15

Археологически открития край Ловеч недвусмислено разкриват корените на европейската цивилизация по българските земи

Недалеч от Ловеч, между селата Дойренци и Дренов, при изграждането на бъдещото трасе на автомагистрала "Хемус" е разкрито ямно светилище на седем хиляди години, оградено с обреден ров. Проучването му започва преди две години със сондажи и след..

публикувано на 16.07.24 в 13:20