Създаването на книгата „Нестинарски танц“ започва като риалити радиороман. Първоначално по Радио София, а впоследствие и в ефира на програма "Христо Ботев" на Националното радио авторите разказват по една глава от съчинението. Заради това романът е риалити. Другата му особеност – създаден е не от един, а от 12 писатели, при това – предимно млади.
„През цялото време работехме без предварителен план как да се развие сюжетът и всеки автор преценяваше сам как да развие историята в своята глава, така че „Нестинарски танц“ всъщност е плод и на една импровизация" – обяснява авторката на идеята за романа Таня Мир.
Внимание привлича и сюжетът на романа, който е свързан с една от най-интересните и самобитни български традиции – нестинарството.
„Нестинарски танц“ разказва за две девойки, които, танцувайки върху жаравата, разменят местата си във времето. Едната се връща в епохата на антивизантийското въстанието на Асен и Петър от 1185, довело до създаването на Второто българско царство, а другата – попада в наши дни. По този начин жанрът на фентъзито осигурява свободата на авторите да смесят минало и настояще и да комбинират различни мотиви, обогатявайки сюжета.
Тези обаче, които не харесват фентъзи, нека не се боят да посегнат към книгата. В нея има и романтична история, и криминален елемент, а Таня Мирчева е категорична:
„Това е история за човешките взаимоотношения, която поставя въпроса дали сме толкова различни от предците ни и какво ни обединява като хора и като народ.“
„Нестинарски танц“ е поредният роман, „роден“ в ефира на БНР. От началото на инициативата преди повече от десетилетие досега вече са създадени 36 радиоромана. В сътворяването им са участвали известни български писатели и интелектуалци като Боян Биолчев, Палми Ранчев, Здравка Евтимова, философът Николай Василев и много други. Емил Янев, който е един от бащите на идеята, припомня: "Минахме през почти всички жанрове – правихме криминални, любовни, исторически романи, фентъзи и научна фантастика, пародии..."
Но в дъното на проекта стои идеята за импровизацията.
„Импровизацията, изненадата, неочакваното, бързината на реакцията, защото всичко се разиграваше на живо в ефир, в разговор с водещия и много често в този разговор радикално се променяше намерението на автора какво точно иска да разкаже“ – връща се към началото Янев.
Междувременно „Нестинарски танц“ беше отпечатан и като книжно тяло и вече е на разположение и на четящата аудитория.
Снимки: Facebook /Нестинарски танц,Таня Мирчева
Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..